Jogos-e a lengyelek jóvátételi igénye?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jogászok egy csoportja a lengyel parlament kérésére megvizsgálta a jogi lehetőségeket és azt állapította meg, hogy Lengyelország jogosult kártérítést követelni Németországtól a második világháborúban elszenvedett borzalmakért.


A jogászok többek között vizsgáltál az 1907-es Hágai Egyezményt és a második világháború lezárást követő jóvátétel fizetések gyakorlatát is.

A lengyel miniszterelnök Beata Szydło nyilvánosan kijelentette, hogy Lengyelországnak joga van igényt támasztani a jóvátételre, de egyelőre nem kívánnak további lépéseket tenni az ügyben.

A mostani szakvélemény éppen az ellenkezőjét állítja annak, amelyet német jogászok készítettek, hiszen abban éppen azt állapították meg, hogy Lengyelország nem támaszthat igényt Németországgal szemben, semmilyen jogcímen. A német szakvélemény a lengyel kommunista kormány által 1950-ben elfogadott határozatára hivatkozik, amely szerint Lengyelország lemond bármilyen további jóvátételről.)

(jurist.org)

[htmlbox jogtar_kepzes]

Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.