Kell-e bérleti díjat fizetni a koronavírus miatti korlátozás idejére Koronavírus


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az egyik amerikai ruhakereskedő a koronavírus járvány miatt bevezetett korlátozások miatt nem tudta nyitva tartani üzleteit, ezért erre az időszakra nem akar bérleti díjat fizetni a bevásárlóközpont üzemeletetőjének.

A Gap, Inc. divatcég csütörtökön pert indított a Simon Properties amerikai bevásárlóközpont-üzemeltető ellen a Delaware-i bíróságon, mert a koronavírus miatti bezárások idejére meg akarta szüntetni az üzletek bérleti szerződéseit.

A Gap és leányvállalatai, azért perelték be a bevásárlóközpont üzemeltetőjét, mert abban reménykednek, hogy a bíróság a koronavírus járvány miatt bevezetett korlátozó intézkedésekre visszamenőleges hatállyal szünteti meg a bérleti szerződéseket. A kiskereskedő cégek szerint a bérleti szerződés azért jött létre, hogy üzleteiket üzemeltethessék a Simon Properties által bérbe adott területeken.

A koronavírus világjárvány és annak következtében az üzletek bezárása, megszüntette a bérleti szerződés célját. A kereset úgy fogalmaz, hogy „[a] anélkül, hogy a bérelt helyiségekben üzleteket tudnánk üzemeltetni, nem volt értelme a bérleti szerződések megkötésének”.

A kereset szerint a koronavírus kitörése után, 2020. március 18-án a Simon Properties bezárta a bevásárlóközpontokat, amelyek Gap, Inc. arra kényszerítette, hogy függessze fel működését. A Gap, Inc. szerint a bérleti szerződést kifejezetten arra tekintettel kötötték meg, hogy a bérelt területeken árukat értékesítsenek, azonban a lezárások ideje alatt a bérleményt nem tudták rendeltetésszerűen használni, mert az lehetetlenné, és jogszerűtlenné vált a működés felfüggesztése miatt.

Annak ellenére, hogy nem tudtak teljes mértékben működni, a Simon Properties követelte, hogy a Gap fizesse ki a bérleti díjat az üzlet bezárásának időtartamára, és vitatta a Gap azon jogát, hogy üzleteit zárva tarthatja, „a körülmények alapvető változása” pedig nem érinti a bérleti szerződést.

Gap azt kéri, hogy a bíróság szüntesse meg a bérleti szerződéseket. Az ügyet tárgyaló bírót még nem jelölték ki.

Az áprilisban az Értékpapír- és Tőzsdefelügyelet részére benyújtott beadványában a Gap egyértelművé tette, hogy a világjárvány hatással volt a működésére, és jelenleg likviditási gondokkal küzd. A Gap körülbelül havi 115 millió dollár bérleti díjat köteles fizetni Észak-Amerikában, és „jelenleg tárgyal a bérbeadókkal a bérleti díjak átütemezéséről vagy csökkentéséről arra az időszakra vonatkozóan, amikor az üzleteit zárva kellett tartani. A továbblépés érdekében egyes üzleteket újbóli megnyitunk majd más üzleteknél azonban megszüntetjük a bérleti szerződéseket és az üzleteket végleg bezárjuk. ”

A Simon Properties elleni eljárás kimenetele segíthet az amerikai kiskereskedőnek a világjárvány túlélésében, és jelentős hatást gyakorolhat más országok gyakorlatára is.

(jurist.org)




Kapcsolódó cikkek

2024. október 25.

GVH-elnök: Kulcskérdés az MI széleskörű, de helyes alkalmazása

„A mesterséges intelligencia széleskörű, de helyes alkalmazása jelentős pozitív hatással lehet a hazai vállalkozások termelékenységére és versenyképességére” – hangsúlyozta Rigó Csaba Balázs, a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) elnöke az 50. Európai Versenynapon, Budapesten. Az egynapos konferencia során a kontinens versenyjogi közösségének prominens szakértői vitatták meg a szakpolitika legaktuálisabb kérdéseit, többek között a fenntarthatóság és a versenypolitika kapcsolatát és a mesterséges intelligencia jövőbeli lehetőségeit és kockázatait is. A GVH a konferencia keretében a nemzetközi közösség számára is bemutatta a mesterséges intelligencia piacelemzésének eredményeit.

2024. október 25.

Megjelent a CEPEJ igazságszolgáltatási rendszerek értékeléséről szóló 2024. évi jelentése

Az Európa Tanács égisze alatt működő, az Igazságszolgáltatás Hatékonyságáért Felelős Európai Bizottság (European Commission for the Efficiency of Justice, CEPEJ) az európai igazságszolgáltatási rendszerek minőségének és hatékonyságának megerősítése érdekében jött létre. Feladata, hogy elemezze az igazságügyi rendszerek elért eredményeit, feltárja a nehézségeket, és javaslatokat dolgozzon ki ezek leküzdésére, egyúttal támogatást nyújtson a tagállamoknak.