Kevesebb az egy éven túli ügy


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az idei év első négy hónapjában tovább csökkent az egy éven túli ügyek száma a Fővárosi Ítélőtáblán, április végén már csak hat ilyen volt – mondta el az ítélőtábla elnöke szerdai, budapesti sajtótájékoztatóján.


Ribai Csilla az összbírói értekezlet előtt ismertette: az idei év első négy hónapjában 2705 ügy érkezett az ítélőtáblára, 318-cal kevesebb, mint 2017 ugyanezen időszakában, a bírák ugyanakkor 2988 ügyet fejeztek be, többet, mint egy évvel korábban. Tovább csökkent a folyamatban lévő ügyek száma is: 2016 végén 2274 volt folyamatban, ez tavaly év végére 1694-re csökkent, április 30-án pedig már csak 1444 volt.

Mint mondta, 2016. április 30-án 73 egy éven túli ügye volt az ítélőtáblának, tavaly év végén már csak 22, ez február 28-ára 11-re csökkent, április 30-án pedig már csak hat volt.

Hozzátette: a cél az, hogy a felterjesztéstől számított hat hónapon belül jogerős döntés szülessen az ügyekben. Az idei év első négy hónapjában a polgári ügyek 90 százaléka, a büntetőügyek 80 százaléka befejeződött 6 hónapon belül a Fővárosi Ítélőtáblán.

Az ítélőtábla elnöke elmondta azt is, az első négy hónapban az ítélőtábla által hozott és megtámadott határozatok 57 százalékát helybenhagyta, illetve hatályában fenntartotta a Kúria, a büntetőügyeknél a hatályon kívül helyezési mutató mindössze 2,5 százalék volt.

Ribai Csilla hangsúlyozta, kimagasló eredményt értek el a Fővárosi Ítélőtábla bírái, és joggal lehetnek büszkék eredményeikre.

A Fővárosi Ítélőtábla elnöke a 2017-es évről szólva azt mondta, több ügyet fejeztek be (8815-öt), mint amennyi érkezett (8235), a folyamatban lévő ügyek száma 25 százalékkal csökkent tavaly.

Megjegyezte: a büntetőügyekben 4-5 hónapon belül kitűzték a tárgyalást, a polgári és gazdasági ügyekben 6-7 hónap alatt született döntés 2017-ben. A polgári peres ügyek 97 százaléka, a gazdasági peres ügyek 93 százaléka, a büntetőügyek 98 százaléka, a katonai büntetőügyek 97 százaléka egy éven belül befejeződött a Fővárosi Ítélőtáblán tavaly. A nemperes ügyek 96 százaléka 6 hónapon belül lezárult.

[htmlbox ptk_kommentar_2018]

 

A fellebbezett döntések – összesen 260 ilyen volt – 67 százalékát helybenhagyta a Kúria, 6,9 százalékát megváltoztatta és 3 százalékát hatályon kívül helyezte 2017-ben. A Kúria az 1111 felülvizsgálati kérelem 38 százalékát érdemi vizsgálat nélkül elutasította, 49 százalék esetében hatályában fenntartotta az ítélőtábla döntését, 5 százalékban megváltoztatta és 2 százalékban hatályon kívül helyezte a táblabíróság döntését.

Arra, hogy az alkotmánymódosítás-tervezet szerint az ítélkezés és a jogszabály céljának megállapítása során a bíráknak elsősorban a jogszabály preambulumát, illetve a jogszabály megalkotására vagy módosítására irányuló javaslat indokolását kell figyelembe venniük, Ribai Csilla elmondta: ez segíti a jogszabályok értelmezését és egységesebbé fogja tenni a joggyakorlatot.

Arra a felvetésre, hogy a közigazgatási bíróságok bírái elsősorban közigazgatási és nem bírói gyakorlattal rendelkeznek majd, a Fővárosi Ítélőtábla elnöke kifejtette: a bírókiválasztás rendszere és a bírák felkészültsége megkérdőjelezhetetlen. Hozzátette, a bírák a törvényeknek vannak alárendelve, és a bírói esküben is benne van: a jogszabályoknak alárendelve, legjobb tudásuk szerint kell meghozniuk a döntésüket.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.