Kiadta az ENSZ a fogyatékkal élők jogairól szóló első jelentését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A fogyatékkal élők világnapjával és a jelentés elkészítésével az ENSZ a fenntartható fejlődési politikájában nagyobb hangsúlyt helyezett az emberi méltóságra és az egyenlő bánásmódra

Az ENSZ Gazdasági és Szociális Bizottsága hétfőn fogadta el az első fogyatékkal élőkkel és a gazdasági fejlődéssel kapcsolatos jelentését.

A jelentés kiemelten foglalkozik „a fogyatékkal élőkkel, illetve számukra, a fenntartható fejlődés érdekében kitűzött célok megvalósításával.” A fenntartható fejlődés érdekében az ENSZ még 2015-ben fogalmazott meg tizenhét olyan globális célt, mint a szegénység és az éhezés felszámolása, vagy a fenntartható környezetvédelmi politika.

A jelentés szerint a fogyatékkal élők érdekei háttérbe szorultak a globális célok megfogalmazása során, „ugyanakkor a jelentés azt is megemlíti, hogy egyre több olyan változás tapasztalható, amely növeli a társadalom befogadó szerepét és elősegíti a fogyatékkal élő emberek minél önállóbb életvitelét.”

A jelentést a fogyatékkal élő emberek világnapján adták ki, amelynek témája „a fogyatékkal élő emberek befogadása és az egyenlőség biztosítása volt.” Azt vizsgálták, hogy a fogyatékkal élők hogyan működtek közre az ellenük irányuló diszkrimináció és intolerancia leküzdésében, illetve megfogalmazták a 2030 tartó időszakra vonatkozó méltányos és fenntartható fejlődési célokat.

A fogyatékkal élők világnapjával és a jelentés elkészítésével az ENSZ a fenntartható fejlődési politikájában nagyobb hangsúlyt helyezett az emberi méltóságra és az egyenlő bánásmódra azáltal, hogy a fogyatékkal élők érdekeinek középpontba helyezésével őket is bevonta a társadalmi fejlődésbe.

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága