Kiadta az ENSZ a fogyatékkal élők jogairól szóló első jelentését


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A fogyatékkal élők világnapjával és a jelentés elkészítésével az ENSZ a fenntartható fejlődési politikájában nagyobb hangsúlyt helyezett az emberi méltóságra és az egyenlő bánásmódra

Az ENSZ Gazdasági és Szociális Bizottsága hétfőn fogadta el az első fogyatékkal élőkkel és a gazdasági fejlődéssel kapcsolatos jelentését.

A jelentés kiemelten foglalkozik „a fogyatékkal élőkkel, illetve számukra, a fenntartható fejlődés érdekében kitűzött célok megvalósításával.” A fenntartható fejlődés érdekében az ENSZ még 2015-ben fogalmazott meg tizenhét olyan globális célt, mint a szegénység és az éhezés felszámolása, vagy a fenntartható környezetvédelmi politika.

A jelentés szerint a fogyatékkal élők érdekei háttérbe szorultak a globális célok megfogalmazása során, „ugyanakkor a jelentés azt is megemlíti, hogy egyre több olyan változás tapasztalható, amely növeli a társadalom befogadó szerepét és elősegíti a fogyatékkal élő emberek minél önállóbb életvitelét.”

A jelentést a fogyatékkal élő emberek világnapján adták ki, amelynek témája „a fogyatékkal élő emberek befogadása és az egyenlőség biztosítása volt.” Azt vizsgálták, hogy a fogyatékkal élők hogyan működtek közre az ellenük irányuló diszkrimináció és intolerancia leküzdésében, illetve megfogalmazták a 2030 tartó időszakra vonatkozó méltányos és fenntartható fejlődési célokat.

A fogyatékkal élők világnapjával és a jelentés elkészítésével az ENSZ a fenntartható fejlődési politikájában nagyobb hangsúlyt helyezett az emberi méltóságra és az egyenlő bánásmódra azáltal, hogy a fogyatékkal élők érdekeinek középpontba helyezésével őket is bevonta a társadalmi fejlődésbe.

(jurist.org)


Kapcsolódó cikkek

2023. szeptember 26.

Húsz évi pereskedés után került vissza két értékes műtárgy egy zsidó vállalkozó leszármazottjához Horvátországban

Húsz évi pereskedés után került vissza egy 18. és egy 19. századi francia festő egy-egy értékes műve Andrew Reichsman Egyesült Államokban élő filmproducerhez, akinek zsidó felmenőit 1941-ben az usztasák vezette Független Horvát Állam (NDH) deportálta, vagyonukat pedig elkobozta – írta a Jutarnji List című horvát napilap hétfőn.