Kilenc év fegyház fegyveres rablásért és egyéb bűncselekményekért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Budapesti XVIII. és XIX. Kerületi Bíróság 2019. április 24-én előkészítő ülésen kilenc év fegyházbüntetésre ítélte azt a férfit, aki 2018 januárjában gumilövedékes forgópisztollyal kísérelt meg kirabolni egy budapesti autókereskedést.

A vádirat szerint a vádlott 2018. január elején egy Üllői úti autókereskedés alkalmazottját lőfegyvernek nem minősülő, gumilövedékes forgópisztollyal próbálta arra kényszeríteni, hogy adja át az üzlet széfjében tartott készpénzt. A sértett elmondta, hogy sem széf, sem készpénz nincs az autókereskedésben, pusztán a saját pénztárcájában található összeget tudja átadni. A vádlott eltette a sértett pénztárcáját – benne közel 80.000 forint készpénzzel, a sértett bankkártyájával és irataival –, majd a szomszéd helyiségben gyorskötözővel hátrakötötte a már fekvő sértett kezeit. A vádlott további készpénz és a sértett autójának indítókulcsa után kutatott a sértett nadrágzsebében, amikor megérkezett a sértett élettársa, és annak kiskorú leánygyermeke az üzletbe. A vádlott eltette a fegyverét, majd betessékelte őket abba a helyiségbe, ahol a sértett feküdt a földön. Ott felszólította az újonnan érkezőket, hogy ők is feküdjenek a földre. Miután ennek eleget tettek, a vádlott megfenyegette őket a fegyverével, és közölte velük, hogy ne menjenek ki az irodából, mert „baj lesz”.

Az ügyészség jelezte, hogy a vádlott feltételesen volt szabadlábon, amikor a bűncselekményt elkövette, így különös visszaesőként kilenc év fegyházbüntetés kiszabását indítványozta, valamint azt, hogy a vádlottat tíz évre tiltsák el a közügyek gyakorlásától.

A védelem hangsúlyozta, hogy a vádlott feltételes szabadlábra helyezését követően hosszú éveken keresztül nem követett el bűncselekményt. Kérte a bíróságot, hogy enyhítő körülményként vegye figyelembe a vádlott őszinte megbánását – aminek már az első kihallgatása során is tanújelét adta –, valamint a bűncselekmény elkövetésekor tapasztalt felfokozott idegállapotát.

A vádlott az előkészítő ülésen beismerte a bűnösségét és egyúttal lemondott a tárgyaláshoz való jogáról is, amely nyilatkozatait a bíróság elfogadta. A hatályos eljárásjogi szabályok szerint a bíróság így bizonyítási eljárást nem folytatott le – nem vizsgálta sem a vádirati tényállás megalapozottságát, sem pedig a bűnösség kérdését –, kizárólag a büntetés kiszabásáról kellett döntenie.

A bíróság a vádiratnak megfelelően a vádlottat bűnösnek találta fegyveresen elkövetett rablás bűntettében, fegyveresen elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében, személyi szabadság megsértésének bűntettében, valamint tizennyolcadik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett személyi szabadság megsértésének bűntettében. A bíróság az ügyészi indítványnak megfelelően kilenc év fegyházbüntetésre ítélte a vádlottat a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének kizárásával, valamint tíz évre eltiltotta a közügyek gyakorlásától. Ezen túl kötelezte a felmerült 1.031.510 forint bűnügyi költség megfizetésére.

Indokolásában a bíróság kifejtette, hogy enyhítő körülményként értékelte a vádlott beismerő vallomását és őszinte megbánását. Súlyosító körülményként vette figyelembe, hogy a vádlott feltételesen volt szabadlábon, amikor a bűncselekményt elkövette, büntetett előéletű és különös visszaeső.

Az ügyészség, a védelem és a vádlott is tudomásul vette az ítéletet, így az jogerős.


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 16.

Senyei György: Az igazságszolgáltatás helyzete hiperakut

Jelentősen csökkent az elhúzódó ügyek száma, a magyar igazságszolgáltatás pedig az európai élmezőnyben van – állítja Senyei György, az Országos Bírósági Hivatal elnöke, annak ellenére is, hogy – más területekkel ellentétben – már harmadik éve nem kaptak fizetésemelést a bírók és a bírósági dolgozók. A 24.hu interjúja az OBH elnökével.

2024. szeptember 16.

A pórul járt légi utasok békéltető testületi eljárást is választhatják

Többórás, esetleg többnapos késés, problémás utasfelvétel, elveszett poggyász – az ilyen kellemetlenségekért akár több százezer forintos kártérítés is járhat. Miközben az Európai Unióban jogszabályok védik az utasok jogait, a légitársaságok nem restek kibújni a felelősség alól. Ha nem sikerül megegyezni, akkor a követelés érvényesítésének egyik hatékony módja, hogy a vitás ügy ingyenes, gyors és szakszerű rendezése céljából az utas a Budapesti Békéltető Testülethez fordul.

2024. szeptember 16.

Hamarosan újabb zöld törvénynek kell megfelelni az EU-ban, és ez jó

Tavaly lépett hatályba és idén december 30-tól kell betartani az unió erdőpusztulással kapcsolatos rendeletét. Csoki, kávé és miegymás hamarosan csak fenntartható gazdálkodásból jöhet. Dr. Szalay Rita, a PwC igazgatója, ESG-szakértő segít megismerni az EUDR-t.