Konferencia a környezeti felelősségről


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A környezeti felelősségről szóló irányelv végrehajtásának uniós és hazai tapasztalatairól tartottak konferenciát az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalában 2017. április 24-én.


A szakmai tanácskozáson köszöntőt mondott Darák Péter, a Kúria elnöke, Bándi Gyula, a jövő nemzedékek szószólója és Sperka Kálmán, a Magyar Közigazgatási Bírák Egyesülete elnökségének tagja. Az Ombudsmani Hivatal munkatársai, a Kúria bírái, az Ügyészség, az Európai Bizottság szakértői, valamint egyetemi oktatók, a Földművelésügyi Minisztérium és hatóságok képviselői tartottak előadásokat a témában.

A Kúria elnöke megnyitó előadásában öt olyan kúriai ügyet ismertetett, amelyek a környezeti felelősség tárgykörét érintették. Darák Péter kiemelte az eljárások során készített megalapozott szakértői vélemények fontosságát, ugyanis az ítéletek döntő többsége ezekre a szakmai anyagokra támaszkodik. A legfelsőbb bírói fórum vezetője előadása végén elmondta, hogy francia kezdeményezésre a Kúria részt vesz egy Globális Környezetvédelmi Megállapodás kidolgozásában. A 150 fős környezetvédelmi szakértői hálózat célja a környezetvédelmi jogi alapelvek összegzése.

Az alapvető jogok biztosának a jövő nemzedékek érdekeinek védelmét ellátó helyettese, a jövő nemzedékek szószólója beszédében a környezeti károk megelőzésének fontosságára hívta fel a figyelmet. Bándi Gyula szerint nem csak a környezeti felelősségről szóló irányelv célja a prevenció, a környezetet használók és a jogalkalmazók is szerepet játszanak a megelőzésben, illetve a károk enyhítésében, összhangban az Alaptörvény P) cikkével. Kiemelte a mihamarabbi és hatásos hatósági fellépésnek, a felelősség gyors megállapításának, illetve a megfelelő szankciók kiszabásának szükségességét is.
A környezetszennyezést érintő ügyek elhúzódásának problémájára világított rá Tóth Kincső, a Kúria Közigazgatási-Munkaügyi Kollégiumának tanácselnöke. A konferencia előadói beszéltek az Európai Unió környezeti felelősségről szóló irányelve alapvetéseiről, szerkezeti elemeiről, a magyar jogalkotásba történő átültetéséről. Ismertették a fontosabb magyar környezeti káreseteket, bírósági döntéseket, beszámoltak a megelőzés jogi lehetőségeiről és a jövő nemzedékek védelmének fontosságáról is. A referátumokat követően az előadók a résztvevők kérdéseire is válaszoltak, amelynek során élénk vita alakult ki a rendezvényteremben.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala, valamint a Magyar Közigazgatási Bírák Egyesülete már hatodik alkalommal tartott közös környezetvédelmi konferenciát. A szervezők bíznak abban, hogy a tanácskozást a következő években is folytatódni fog.

(lb.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.