Korrupcióval gyanúsítanak egy műszaki vizsgabiztost


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A gyanú szerint az egyik megyei kormányhivatal műszaki vizsgabiztosa az úgynevezett lassú járművek – mezőgazdasági vontatók, pótkocsik – időszakos vizsgáztatásánál nem a kötelező jogszabályi előírások szerint járt el.

A Győri Regionális Nyomozó Ügyészség előnyért hivatali kötelességét megszegve, üzletszerűen elkövetett hivatali vesztegetés elfogadásával és hivatalos személy által elkövetett közokirat-hamisítás bűntettével gyanúsít egy műszaki vizsgabiztost, akit csütörtökön őrizetbe vettek.

Lassú járműveket vizsgált

A nyomozó ügyészség több helyszínen hajtott végre bűnügyi akciót a Nemzeti Védelmi Szolgálat felderítése alapján a Veszprém és a Győr-Moson-Sopron Megyei Rendőr-főkapitányág közreműködésével. Az ügyészség az elkövető őrizetbe vétele után házkutatásokat hajtott végre, majd gyanúsítottként hallgatta ki a középkorú férfit, aki tagadta a terhére rótt bűncselekmények elkövetését.

A gyanú szerint az egyik megyei kormányhivatal műszaki vizsgabiztosa az úgynevezett lassú járművek – mezőgazdasági vontatók, pótkocsik – időszakos vizsgáztatásánál nem a kötelező jogszabályi előírások szerint járt el.

A volt kormánytisztviselő nem végzett fékmérést, illetve tisztában volt azzal, hogy mivel a vizsgáztatás nem a kijelölt vizsgaállomáson történt, a vizsgáztatott járművek műszaki állapota nem felelt meg az időszakos vizsgálat tárgyi feltételeire, technológiájára és ügyrendjére előírt rendelkezéseknek.

5000 forintot kapott járművenként

A vizsgabiztos emellett a járművek hatósági műszaki minősítő lapján valótlanul rögzítette, hogy azok megfelelnek a műszaki érvényességre vonatkozó jogszabályi rendelkezéseknek, majd közreműködött abban, hogy a műszaki vizsgálati bizonyítványban meghosszabbítsák a lassú járművek műszaki érvényességét.

A férfi a hivatali kötelezettségének megszegéséért, az ügyben már gyanúsított tettestársától – aki a vizsgáztatással kapcsolatos ügymenet lebonyolításában meghatalmazottként járt el – jogtalan előnyként, járművenként 5000 forintot kapott.

A vizsgabiztos a korrupciós és közbizalom elleni, jelentős tárgyi súlyú és a közlekedésbiztonságra is fokozott veszélyt jelentő bűncselekményeket rendszeres vagyonszerzési céllal a beosztását felhasználva követte el – közölte a Központi Nyomozó Főügyészség.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Minden, amit tudni akarsz a mesterséges intelligenciáról – elindult az NMHH Podcast

Egyszerű utánzógép vagy egy mindent felforgató technológia? Milyen hatással lesz a munkaerőpiacra, az egészségügyre, az oktatásra vagy éppen a művészetre a mesterséges intelligencia? Hogyan alakítja át az üzleti folyamatokat? Hogyan lehetünk tudatos médiafogyasztók egy olyan világban, amelyben már a szemünknek sem hihetünk? Ilyen és ehhez hasonló, mindannyiunk életére hatással lévő kérdésekre keresi a választ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) most induló podcastsorozata.

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.