Külön törvénnyel biztosít jogorvoslatot a brit kormány az alaptalanul elítélt postahivatali vezetőknek


Külön törvénnyel soron kívüli jogorvoslatot nyújt a brit kormány annak a több száz korábbi postahivatali vezetőnek, akit az elmúlt években, a cég által alkalmazott hibás könyvelési szoftver adatai alapján ártatlanul elítéltek.

Rishi Sunak miniszterelnök szerdán a londoni alsóházban bejelentette, hogy a kormány az alaptalan büntetőjogi ítéleteket semmisnek kimondó jogszabályt sürgősségi jelleggel terjeszti a képviselők elé, és az elítéltek gyors jogorvoslatra és kártérítésre számíthatnak.

Az ügy a brit igazságszolgáltatás újkori történetének messze legnagyobb jogtiprási botrányává fajult, miután kiderült, hogy a Nagy-Britanniában közvetlen lakossági postai és egyéb kapcsolódó, főleg pénzügyi szolgáltatásokat nyújtó cég, a Post Office Limited 1999 és 2015 között 736 postahivatali vezető ellen kezdeményezett büntetőjogi eljárást sikkasztás vagy lopás hamisnak bizonyult vádjával.

Az esetek nagy többségében elmarasztaló ítélet született, számos érintett több év letöltendő börtönbüntetést kapott, az ártatlanul elítéltek közül sokan anyagilag tönkrementek, többen öngyilkosságot követtek el.

Az eddigi vizsgálatok alapján kiderült, hogy a feljelentések és a büntetőeljárások alapját a Post Office által a Fujitsu elektronikai óriáscég egyik leányvállalatától vásárolt, Horizon nevű könyvelési szoftver súlyos hibái képezték, a program ugyanis rendszeresen nagyarányú, esetenként több tízezer font hiányt mutatott ki az egyes postahivatalok pénzügyi mérlegében.

Jóllehet a postahivatali vezetők és informatikai szakértők is azonnal jelezték, hogy nem sikkasztásról vagy lopásról, hanem szoftverhibáról van szó, a Post Office – amelynek helyi postahivatalait névhasználati engedéllyel magánszemélyek bérlik és vezetik – éveken keresztül egymás után kezdeményezte a tömeges büntetőeljárásokat a hálózat üzletvezetői ellen.

A vizsgálat már három éve folyik az ügyben, de a bíróságok eddig mindössze 93 érintett esetében vizsgálták felül és semmisítették meg a korábbi elmarasztaló büntetőjogi ítéleteket.

Rishi Sunak miniszterelnök szerdai alsóházi felszólalásában közölte, hogy a kormány az új törvénnyel automatikus és gyors jogorvoslatot nyújt az összes érintettnek, „akiknek élete önhibájukon kívül ment tönkre”.

A kormány már korábban jelezte, hogy mindazoknak, akiket ebben az ügyben ártatlanul elítéltek, majd felmentettek az elmarasztaló ítéletek hatálya alól, fejenként 600 ezer font (265 millió forint) kártérítést ajánlanak fel. A károsultak érdekvédelmi szervezetei azonban a botrány felelőseinek büntetőjogi felelősségre vonását is követelik.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.