Lejárt a kreditpontszerzési határidő Koronavírus Veszélyhelyzet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Aki a kamarai szabályzatban előírt továbbképzési kötelezettségének nem tett eleget, mivel nem szerezte meg az adott évre kötelezően előírt kreditpontot, törölni kell.

A lekért statisztikák szerint a minimálisan előírt 6 kreditpontot 136 ügyvéd és alkalmazott ügyvéd, valamint 148 kamarai jogtanácsos nem érte el. A határidő utolsó napjáig tehát majdnem a teljes budapesti tagság teljesítette a kötelező képzés első képzési évére előírt minimumot.

Az Üttv. 149. § (1) f) pontja alapján azt a kollégát, aki a kamarai szabályzatban előírt továbbképzési kötelezettségének nem tett eleget, mivel nem szerezte meg az adott évre kötelezően előírt kreditpontot, törölni kell.

Az ügyvédi tevékenységet folytatók továbbképzési kötelezettségéről szóló 18/2018. (XI. 26.) MÜK szabályzat (továbbképzési szabályzat) hatályos szabályai alapján, 80 kreditpontot kell szerezni 5 év időtartam alatt, ami évente 16-16 kreditpont megszerzését jelenti. A járvány miatt kialakult rendkívüli helyzetre tekintettel a továbbképzési szabályzat a 2020-as év vonatkozásában módosult, így idén minimum 6 pontot kell mindenképpen megszereznie a kollégáknak, a 16-hoz szükséges további 10 kreditpont 2021-ben is megszerezhető. Azonban a 6 kreditpont megszerzésének elmulasztása esetén a szabályozás a mulasztó tagtársunk kamarai tagságának megszüntetését írja elő az 5 éves képzési időszak végével.

Fontos, hogy bár az idén elegendő csak 6 pontot megszerezni, de ez azt jelenti, hogy jövőre úgy kell 26 pontot teljesíteni, hogy ebből csak 16 lesz a kamara által finanszírozott. A MÜK és a BÜK által térítésmentesen hozzáférhető e-learning képzések a www.buktovabbkepzes.hu oldalon érhetők el.

(Budapesti Ügyvédi Kamara 630. számú hírlevele)




Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.