Megtagadható-e egy ítélet elismerése azon az alapon, hogy sérti a szólásszabadságot?
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
A Budai Központi Kerületi Bíróság egy hónapra – 2020. február 24-ig – elrendelte annak a férfinak a letartóztatását, akit azzal gyanúsítanak, hogy 2020. január 23-án megkéselt két rendőrt Erdőkertesen.
A rendelkezésre álló adatok alapján a más ügyben bűnügyi felügyelet alatt álló terhelt orvosi ellátáson volt egy kórházban, ahonnan rendőrök szolgálati gépkocsival szállították vissza a lakóhelyére. A kocsiban egy nála lévő 11,5 cm pengehosszúságú késsel rátámadt a mellette ülő rendőrre és többször megszúrta, majd a támadást észlelő és azt elhárítani igyekvő másik rendőrt is több helyen megsebesítette.
A gyanúsított cselekményei bizonyítottság esetén hivatalos személy sérelmére elkövetett emberölés bűntette kísérletének, felfegyverkezve elkövetett hivatalos személy elleni erőszak bűntettének és súlyos testi sértés bűntette kísérletének megállapítására lehetnek alkalmasak.
A végzés szerint a nyomozás eddigi adatai alapján a terhelt tettének motivációja a szabadságelvonás előli menekülés volt. Figyelemmel erre és a bűncselekmény miatt kiszabható kiemelkedő büntetési tételre, megalapozottan feltehető, hogy a gyanúsított jelenléte az eljárási cselekményeknél csak a letartóztatással biztosítható.
Mivel a terhére rótt bűncselekményeket egy ellene más ügyben folyamatban lévő büntetőeljárás, bűnügyi felügyelet hatálya alatt követte el, így esetében alappal kell tartani attól, hogy kényszerintézkedés hiányában újabb, szabadságvesztéssel büntetendő cselekményt követne el. Ezen korábbi büntetőeljárásban végzett szakértői vizsgálat szerint a terhelt valószínűsíthető kóros elmeállapota miatt pszichiátriai megfigyelése indokolt.
A bűncselekmény jellegére, a nyomozás jelenlegi állására, a gyanúsított elmeállapotára és a büntetőeljárás előtt és alatt tanúsított magatartására figyelemmel a bíróság úgy határozott, hogy a kényszerintézkedéssel elérni kívánt célok a terhelt esetében kizárólag a letartóztatással biztosíthatók. Az igazságügyi elmeorvos-szakértői véleményre tekintettel a gyanúsított beszámítási képességének vizsgálata, valamint a végleges szakértői vélemény kialakítása csak a gyanúsított megfigyelésével biztosítható, ezért a bíróság – az ügyészi indítványnak helyt adva – a gyanúsított letartóztatásának helyéül az IMEI-t jelölte meg.
A végzés nem végleges.
Három izgalmas ítéletet elemez legfrissebb podcastjában a Magyar Jogász Egylet.
A négyoldalú megállapodás alapján a bírák és az igazságügyi alkalmazottak 2025. január 1. és 2027. január 1. között három ütemben kapnak béremelést. Így 2027-re a bírák az átlagos jövedelme 48 százalékkal, a bírósági titkároké és fogalmazóké 82 százalékkal, míg a bírósági tisztviselőké 100 százalékkal emelkedhet.
A szervezett bűnözés elleni aktuális rendészeti feladatokról, a szükséges nemzetközi együttműködésekről, az online világ térhódításáról, valamint a szervezett bűnözés áldozatairól is szó esett a Nemzeeti Közszolgálati Egyetem rendészeti eszmecseréjén – olvasható a ludovika.hu-n.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!