Megbírságolta az MNB a Patika egészségpénztárt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 8,35 millió forint felügyeleti és 800 ezer forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Patika Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészség- és Önsegélyező Pénztárra.

A pénztár működését 2017. január 1-től ellenőrizték. A vizsgálat szerint több jogszabályt is megsértettek az egyéni számlák tartalékának nyilvántartásánál, a hozamfelosztásánál, a tagsági jogviszonyok megszűnésére, a szolgáltatási igény bejelentésére irányadó határidőknél, a pénztári kifizetések jogalapjának ellenőrzésénél, teljesítés határidejénél. Kifogások érték az informatikai biztonságot, illetve a célzott szolgáltatási szerződéseket is.

A jegybank többek között a nyilvántartási rendszer korrigálására kötelezte a társaságot, hogy a pénztártagokok a számlaegyenlegükhöz mérten részesüljenek a hozamfelosztásból.

Emellett – mint írták – a jogszabályoknak megfelelően kell működtetniük a nyilvántartási és ellenőrzési rendszerüket, eleget kell tenniük az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, és felül kell vizsgálnia a tagok részére nyújtott adományok, támogatások, munkáltatói hozzájárulások megosztását, jóváírását. A pénztár ellenőrző bizottságát is figyelmeztették a jogszabályi kötelezettségeikre.

A hiányosságok megszüntetéséről a patika egészségpénztár augusztus 1-ig köteles beszámolni – olvasható a z MNB közleményében.


Kapcsolódó cikkek

2024. július 26.

„Mit lájkol a gyerek?” – a szülőket segíti az NMHH új kiadványa

A közösségi médiafelületek használata ma már a fiatalok mindennapjainak részévé vált, ezért a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kiemelt figyelmet fordít az ezen felületek kínálta lehetőségekre és kockázatokra. Gyermeknapon jelent meg a hatóság fiataloknak szóló „Sztorik a zsebben – Történetek a közösségi médiából” című kiadványa, amely most a szülőknek szánt „Mit lájkol a gyerek – Szülőknek a közösségi médiáról” elnevezésű tájékoztatófüzettel egészült ki. Az új brossúra célja, hogy bemutassa a közösségi oldalak működésének főbb szabályszerűségeit, és támpontokat adjon a szülőknek, hogyan segíthetik gyermekeiket eligazodni ezeken a platformokon, miközben felhívja a figyelmet a közösségi média kockázataira, de annak előnyeit is számba veszi.