Megbírságolta az MNB a Patika egészségpénztárt


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 8,35 millió forint felügyeleti és 800 ezer forint fogyasztóvédelmi bírságot szabott ki a Patika Önkéntes Kölcsönös Kiegészítő Egészség- és Önsegélyező Pénztárra.

A pénztár működését 2017. január 1-től ellenőrizték. A vizsgálat szerint több jogszabályt is megsértettek az egyéni számlák tartalékának nyilvántartásánál, a hozamfelosztásánál, a tagsági jogviszonyok megszűnésére, a szolgáltatási igény bejelentésére irányadó határidőknél, a pénztári kifizetések jogalapjának ellenőrzésénél, teljesítés határidejénél. Kifogások érték az informatikai biztonságot, illetve a célzott szolgáltatási szerződéseket is.

A jegybank többek között a nyilvántartási rendszer korrigálására kötelezte a társaságot, hogy a pénztártagokok a számlaegyenlegükhöz mérten részesüljenek a hozamfelosztásból.

Emellett – mint írták – a jogszabályoknak megfelelően kell működtetniük a nyilvántartási és ellenőrzési rendszerüket, eleget kell tenniük az adatszolgáltatási kötelezettségüknek, és felül kell vizsgálnia a tagok részére nyújtott adományok, támogatások, munkáltatói hozzájárulások megosztását, jóváírását. A pénztár ellenőrző bizottságát is figyelmeztették a jogszabályi kötelezettségeikre.

A hiányosságok megszüntetéséről a patika egészségpénztár augusztus 1-ig köteles beszámolni – olvasható a z MNB közleményében.


Kapcsolódó cikkek

2024. december 6.

Papírból PDF – az új ingatlan-nyilvántartás

A jelenlegi ingatlan-nyilvántartásunk egy 1997-es törvényen alapul, és jogosan vetődik fel bennünk a kérdés, hogy ez a több mint két évtizedes szabályozás releváns rendelkezéseket tartalmaz-e. Az ezzel kapcsolatban felmerülő igény, illetve a COVID által okozott válsághelyzet következtében a szükség is egyre jobban nőtt egy gyors, hatékony, egyszerű és legfontosabbak közt elektronikus rendszerre, hogy hivatalos ügyeinket tudjuk intézni. Az Ars Boni cikkpályázat keretében készült írásban ezt az új és modern, elektronikus világba lépő jogintézményt szabályozó és véglegesnek tűnő 2021.évi C. törvényt fogom összehasonlítani eredeti, kihirdetéskori szövegével, illetve a jelenleg hatályos – de nemsokára „régi”-nek aposztrofált – ingatlan-nyilvántartásról szóló 1997. évi CXLI. törvénnyel.