Megkezdődött a 2016-os brüsszeli terrortámadások elkövetőinek pere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Előzetes meghallgatással megkezdődött Brüsszelben a 2016-os brüsszeli terrortámadások pere – tájékoztatott a La Libre Belgique című belga napilap.

A legkevesebb hat hónaposra tervezett pert a NATO egykori központjában folytatják le. A nyitó tárgyaláson eljárási kérdések tisztázása, valamint a tanúk kilencszáz főt is meghaladó névsorának véglegesítése szerepel.

Az eljárás során kilenc gyanúsított áll majd a bírák elé, akiket terrorizmussal, emberöléssel, ezek kísérletével és szervezett terrorista tevékenységében való részvétellel vádolnak. Egyikük szervezett terrorista tevékenységében való részvétel miatt felel az eljárás során. A bíróság egy további terrorista ügyében is dönt majd, de az érintett távollétében, mert ő feltehetően meghalt Szíriában.

A beszámoló szerint a kilenc vádlott megjelent a per hétfői nyitó tárgyalásán: egy erre a célra kialakított „üvegkalitkában” ültek. Az egyik fővádlott, Salah Abdeslam tisztességtelennek nevezte, hogy üvegezett fülkékben kell részt venne a tárgyaláson, ezért többi társával együtt elhagyta a tárgyalótermet. Őt tavaly júniusban életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélték a 2015-ös párizsi terrortámadásokban való részvétele miatt, valamint egy másik eljárásban 20 év börtönbüntetésre, amiért 2016-os letartóztatás során rálőtt a rendőrökre.

Az üvegkalitkák alkalmazását a védelem többször bírálta, mondván, hogy ellene mond az ártatlanság vélelme elvének, és megnehezíti a kommunikációt a vádlottakkal a tárgyaláson.

A tárgyalás a tervek szerint október 10-én az esküdtszék tagjainak kihirdetésével, majd október 13-án a tanúk meghallgatásával folytatódik.

2016. március 22-én Brüsszelben, először a Zaventem nemzetközi repülőtéren, majd fél órával később az európai uniós negyed közelében lévő Maelbeek metróállomáson hajtott végre öngyilkos merényletet egy dzsihadista csoport. A támadásokban 32-en meghaltak – köztük a három elkövető – valamint 340-en megsebesültek, köztük két magyar. A történteket az Iszlám Állam nevű terrorszervezet vállalta magára.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 1.

Minden, amit tudni akarsz a mesterséges intelligenciáról – elindult az NMHH Podcast

Egyszerű utánzógép vagy egy mindent felforgató technológia? Milyen hatással lesz a munkaerőpiacra, az egészségügyre, az oktatásra vagy éppen a művészetre a mesterséges intelligencia? Hogyan alakítja át az üzleti folyamatokat? Hogyan lehetünk tudatos médiafogyasztók egy olyan világban, amelyben már a szemünknek sem hihetünk? Ilyen és ehhez hasonló, mindannyiunk életére hatással lévő kérdésekre keresi a választ a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) most induló podcastsorozata.

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.