Megkezdődött a VII. Bíróság és Kommunikáció Konferencia


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A bizalomépítés a központi témája az Országos Bírósági Hivatal nemzetközi kommunikációs konferenciájának, amelyet immár hetedik éve rendez meg a bírósági szervezet.

Dr. Handó Tünde, az Országos Bírósági Hivatal elnöke ünnepélyes megnyitójában a bírákba és a bíróságba vetett közbizalom jelentőségét hangsúlyozta, kiemelve, hogy a bizalom erősítése a bírósági kommunikáció talán leglényegibb feladata.

A szakmai előadások sorát Besnyi Erika nyitotta meg. A neves tréner közvetlen hangvételű, szórakoztató előadásában a bizalom pszichológiai aspektusait járta körül. Prezentációjának kifejezetten nagy sikere volt, interaktív formában ugyanis magát a közönséget is bevonta előadásába.

A frontális előadások a társadalmilag vitatott, un. high-profile ügyek kommunikációjával folytatódtak: a spanyolországi Pamplonaban történt, ún. „farkasfalka-ügy” kommunikációjáról José María Ortega Martínez de Victoria, a Spanyol Igazságügyi Hivatal Kommunikációs Osztályának vezetője tartott előadást. Őt a szegedi „halálkamion” néven ismertté vált ügy kommunikációjának bemutatásával dr. Lele Zsófia, a Szegedi Közigazgatási es Munkaügyi Bíróság Elnökhelyettese követte.

A nap további részében a bíróságok kulturális missziója és a belső kommunikáció a téma, olyan neves előadók szemszögéből, mint Iveta Jaudzema, a Lett Legfelsőbb Bíróság nemzetközi kommunikációért felelős munkatársa, és John Coughlan, az Európai Jogakadémia Kommunikációért felelős igazgatóhelyettese.

A konferencia második napján a résztvevők workshopokban dolgozzák fel a nyitónap témáit.

A VII. Bíróság és Kommunikáció Nemzetközi Konferenciára idén 19 országból mintegy 80 vendég érkezett: többek között Németország, Spanyolország, Lengyelország, Horvátország, Lettország, Bulgária, Albánia, Románia is képviselteti magát, a résztvevők közül többen visszatérő vendégek.


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.