Michael O’Flahertyt választotta emberi jogi biztosnak az Európa Tanács


Michael O’Flaherty ír emberi jogi ügyvédet, az Európai Unió bécsi központú Alapjogi Ügynökségének (FRA) igazgatóját választotta emberi jogi biztosnak az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése (PACE) – tájékoztatott a strasbourgi székhelyű, 46 tagot számláló Európa Tanács csütörtökön.

Michael O’Flaherty a bosznia-hercegovinai Dunja Mijatovicot váltja a pozícióban. Mandátuma 2024. április 1-jétől hatéves, meg nem újítható időtartamra szól.

A strasbourgi közlemény szerint az új emberi jogi biztos, több egyetem jogprofesszora kezdetben római katolikus papként szolgált, majd az ENSZ emberi jogi szakértőjeként dolgozott, később az észak-írországi emberi jogi bizottság főbiztosaként, majd az ENSZ Emberi Jogi Bizottságának tagjaként dolgozott. Az Európai Unió Alapjogi Ügynökségének 2015 óta igazgatója.

Az emberi jogi biztosi pozíciót 1999-ben hozta létre az Európa Tanács, hogy előmozdítsa az emberi jogok tudatosítását és tiszteletben tartását. A biztos azonosítja az emberi jogokkal kapcsolatos jogszabályok és gyakorlat lehetséges hiányosságait, valamint elősegíti a nemzeti ombudsmani intézmények és más emberi jogi szervezetek tevékenységét a páneurópai szervezet 46 tagállamában. Rendszeres látogatásokat tesz a tagországokban, hogy párbeszédet folytasson a kormányokkal és a civil társadalommal, és jelentéseket készítsen a mandátumába tartozó kérdésekről. A biztost hat évre, meg nem újítható időtartamra választják.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.