Milliós kedvezményeket kaphatnak a cégek a megváltozott munkaképességűek foglalkoztatásáért


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több mint száz budapesti vállalat vette igénybe eddig a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) egy évvel ezelőtt elindított speciális tanácsadását, amelynek célja, hogy segítse a cégeket a megváltozott munkaképességű emberek rehabilitációs foglalkoztatásának elindításában. A BKIK szakemberei szerint a megváltozott munkaképességűek alkalmazása nemcsak a munkaerőhiányt enyhítheti, de milliós nagyságrendű kedvezményekhez is hozzásegítheti a vállalkozásokat.

Akár 60-70 ezer potenciális munkavállalót is érinthet a rehabilitációs foglalkoztatás, a cégvezetők azonban gyakran azt gondolják, nincs a vállalkozásukban megfelelő munkakör, amelyet megváltozott munkaképességű dolgozókkal tölthetnének be – ez derül ki a BKIK tanácsadói szolgáltatásának eddigi tapasztalataiból. Egy év alatt a tanácsadást több mint 100 fővárosi vállalat vette igénybe, elsősorban kereskedelmi cégek, vendéglátóhelyek, feldolgozóipari cégek, de sok a jelentkező a szociális intézmények között is, sőt, a központi adminisztráció szervezetei is érdeklődnek.

Jellemzően a nagyobb, minimum 50 főt foglalkoztató szervezetek azok, akik szívesen vágnának bele a rehabilitációs foglalkoztatásba – ezzel egyébként a BKIK elmondása szerint nemcsak a munkaerő-problémákat hidalhatják át, de anyagilag is jól járhatnak: a speciális igényekkel rendelkező munkavállalók foglalkoztatásával járó többletkiadásokat a magyar állam adókedvezmény formájában kompenzálja, ami a nagyobb vállalatoknál több 10 millió forintot is jelenthet, de kisebb cégeknél is milliós nagyságrendű tétel lehet.

Ugyanakkor a legtöbb vállalkozásnak kevés az ismerete a rehabilitációs foglalkoztatást illetően, ezért a cégek négyötöde el is esik az ezzel járó adókedvezményektől, ahogy az az MKIK Gazdaság- és Vállalkozáskutató Intézet legutóbbi kutatásából kiderül. A legtöbb bizonytalanság a BKIK tapasztalatai szerint is a betölthető munkaköröket övezi. A kamara tanácsadó szolgáltatása segít a vállalkozásoknak megtenni az első lépéseket: információt nyújtanak a rehabilitációs foglalkoztatásról, átvilágítják a cégeket és segítenek összekapcsolni a szociális és munkaügyi szervezeteket a megfelelő vállalatokkal.

„Kiemelten fontosnak tartjuk a megváltozott munkaképességű dolgozók elhelyezkedésének segítését az erre nyitott vállalatoknál. Az ilyen típusú foglalkoztatásnak nemcsak a szociális hatása óriási, de a vállalatok számára is kihagyhatatlan előnyökkel jár. A BKIK saját, gyakorlati tapasztalata szerint a megváltozott munkaképességű dolgozók felelősségteljes, megbízható dolgozók, akikkel a szervezetek, cégek kölcsönösen egymás hasznára lehetnek. Mi azt látjuk, hogy szinte minden vállalatnál lehet találni ily módon betölthető munkakört, ezért arra biztatunk minden olyan cégvezetőt, aki szívesen vágna bele a rehabilitációs foglalkoztatásba, hogy tájékozódjon az ezzel kapcsolatos lehetőségekről” – mondta el Nagy Elek, a BKIK elnöke.

A BKIK a tanácsadó szolgáltatáson és a témában szervezett szakmai fórumokon túl saját maga is részt vesz az MMK-s foglalkoztatásban. Tavaly óta három megváltozott munkaképességű munkavállalót foglalkoztatunk, a rehabilitációs járulékból kapott kedvezményt teljes egészében az érintettek munkabérére fordítva. Azon túl, hogy így értékes munkaerőhöz jut, a BKIK ezzel éves szinten mintegy 12 millió forintot takarít meg a rehabilitációs hozzájárulásból.

Forrás: BKIK sajtóanyaga


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.