Minden, amit a januárban induló visszaváltási rendszerről tudni érdemes


2024. január 1-jétől a boltok betétdíjat fognak felszámolni az italosüvegekre, amit csak akkor kapunk vissza, ha a palackokat elvisszük egy visszaváltópontra. A rendszert a Mohu, a Mol leányvállalata fogja üzemeltetni, és egyelőre rengeteg kérdés kering körülötte, ezért szakértők segítségével utánajártunk, hogyan működik majd a visszaváltás a gyakorlatban.

Milyen termékeknél kell majd betétdíjat (visszaváltási díjat) fizetnünk?

Csak azokra az italtermékekre vonatkozik majd az új szabályozás, amelyek vagy fogyasztásra készek, vagy koncentrátumok, a csomagolásuk pedig műanyagból, fémből vagy üvegből készült, és 0,1 és 3 liter közé esik az űrtartalmuk. Vagyis ebbe a kategóriába esnek a sörösdobozok és az üdítőitalos palackok is. Az egyetlen kivételt ez alól a tej és a tejalapú italok jelentik, ezeknél továbbra sem lesz betétdíj, ahogy a papíralapú csomagolásoknál, például gyümölcsleveknél sem. Fontos, hogy a szabályozás csak italokra vonatkozik majd, ezért az olyan folyékony, üvegben tárolt, de nem ivásra szánt termékeknél, mint a tésztaszószok, nem kell betétdíjat fizetni.

Hány forint lesz a betétdíj?

A legtöbb italnál 50 forint, mivel ezek csomagolását csak egyszer lehet használni, mielőtt azt újrahasznosítanák. Emellett találkozhatunk az úgynevezett „többutas” csomagolásokkal is, ilyenek például bizonyos borosüvegek, a legtöbb félliteres, üveges sör vagy egyes szörpök üvegei. Ezek jellemzője, hogy újratölthetők, így nem kell egy használat után összezúzni őket, általában üvegalapúak, és sokszor már most is betétdíj van rajtuk. Az ilyen csomagolásoknál a gyártó mondja meg, hogy mennyi legyen a betétdíj, így 50 forintnál több és kevesebb is terhelheti majd őket. Külön nehézség viszont a többutas csomagolásoknál, hogy ezeket nem lehet majd minden automatában visszaváltani, csak ott, ahol forgalmazzák az adott terméket. A nagyobb áruházak többségét viszont olyan gépekkel fogják felszerelni, amelyek az ilyen üvegeket is visszaveszik.

Tehát pénzt nyerünk, ha visszavisszük az üvegeket?

Így is mondhatjuk, a szakértők közül néhányan egyfajta ösztönzőként, mások inkább büntetésként jellemezték a betétdíjat, ami arra motivál minket, hogy szelektíven gyűjtsük a szemetünket. Pluszba maximum akkor kerülünk, ha a mások által megvásárolt termékek palackjait váltjuk vissza.

Hogy fog kinézni a visszaváltás?

Ha szeretnénk visszakapni a betétdíj összegét, a palackokat be kell dobnunk egy visszaváltó automatába. Nagyon fontos, hogy a korábbi, otthoni szelektív gyűjtéssel ellentétben a flakonokat nem szabad majd összenyomni, mert akkor a gép nem fogja felismerni őket, és nem kapjuk vissza a pénzünket.

Milyen formában kapom vissza a pénzemet?

Három választási lehetőséget fog felajánlani nekünk a gép:

  • egy mobilalkalmazás segítségével visszautalják a számlánkra a betétdíjat;
  • attól függően, hol van az automata, egy utalványt is felajánlhatnak nekünk a betétdíj összegével, amit utána levásárolhatunk a boltban;
  • a pénzt jótékony célokra adományozhatjuk, ez a rendszer kezdetén a gyermekegészségügy lesz, bár azt nem tudni egyelőre, ez konkrétan melyik szervezetet jelenti majd.

Jó, jó, de hol lesznek ezek az automaták?

A rendelet szerint visszaváltó automatákat a Mohunak minden 400 négyzetméteresnél nagyobb üzletbe, és minden 1000 főnél népesebb településre kell telepítenie. Ez a Mohu szerint országszerte körülbelül kétezer automatát jelent a rendszer indulásakor, de önkéntes alapon mások csatlakozását is várja a cég.

További részletek a TELJES cikkben.

Forrás: Telex.hu


Kapcsolódó cikkek