Módosulhatnak a Pp. személyi állapotot érintő perekre vonatkozó rendelkezései


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az OBH elnöke megküldte a polgári perrendtartás családjogi perekre vonatkozó rendelkezéseinek módosítására irányuló javaslatát az Igazságügyi Miniszter részére. A javaslat a peres eljárás szabályainak rugalmasabbá tételét, az ügyfelek jogérvényesítésének könnyítését és az gyorsítását célozza.

A módosítás kezdeményezésének indoka az volt, hogy az új Pp. hatályba lépését követően a bíróságok már néhány hónapon belül jelezték, hogy az egyszerűbb megítélésű családjogi perekben az új szabályok túl kötöttek, a perek időszerű befejezését hátráltatják és sokszor a jogkereső állampolgárok méltányos érdekei ellen hatnak. Az OBH „Új Pp. hatályosulását támogató Munkacsoportja” is folyamatosan nyomon követi az új eljárási szabályok személyi állapotot érintő perekre gyakorolt hatását. Bár a jogalkotói cél a gyorsítás volt és számos jogintézmény szolgálja is ezt a célt, a személyi állapotot érintő perek esetében – a tapasztalatok alapján – jogszabály-módosítás szükségességét látta az OBH.

A perekben tapasztalt időtartam növekedésről az OBH infografikát is készített.

Az OBH elnöke a személyi állapotot érintő pereket és a családjogi jogterületet 2019-ben kiemelten kezeli. A családjogi jogviszonyok rendezésére irányuló peres eljárások jelentős része kiskorú gyermek érdekét is érinti, ezáltal a javaslat a gyermekközpontú igazságszolgáltatás megvalósítására vonatkozó célkitűzésekkel is összefügg.

Az OBH korábban a polgári perben használt formanyomtatványok egyszerűsítését is kezdeményezte, mely jelen javaslattal együtt várhatóan érdemben segíteni fogja az ügyfeleket jogaik érvényesítésében.

(birosag.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. július 3.

2025-től új minősítés szükséges logisztikai tevékenység végzéséhez

Új fogalommal egészült ki a szabályozott parkok hálózatára vonatkozó szabályozás: 2025 január 1-től egyes vállalkozások kizárólag akkor végezhetnek az adott telephelyen logisztikai tevékenységet, ha a „Logisztikai Park” címet megszerezték. Mivel ennek elnyeréséhez számos adminisztratív feladatot szükséges elvégezni, a határidő rövidségére tekintettel érdemes minél korábban benyújtani az érdekelteknek a cím elnyerésére irányuló pályázatot. A témában Szűcs Anikó Edit és Takó Zsófia, a DLA Piper Hungary ingatlanjogi csoportjának szakértői készítettek összefoglalót.