Módosuló IM rendeletek (költségmentesség, cégjog, gondnokoltak)


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az elektronikus ügyintézési rendszer kialakításával összefüggésben számos igazságügyi miniszteri rendelet is módosult.


Az elektronikus ügyintézési rendszer kialakításával összefüggésben számos igazságügyi miniszteri rendelet is módosult, így például a költségmentességgel kapcsolatos jogszabályok is. A módosított rendelkezés értelmében a költségmentességi nyomtatványok a bíróságok központi internetes honlapjáról is letölthetők. Változott emellett egyebek között a BÜSZ néhány részletszabálya, a cégbejegyzési eljárás és a cégnyilvántartás egyes kérdéseiről szóló 21/2006. (V. 18.) IM rendelet (a továbbiakban: Cvhr.) mellékletei (cégbejegyzési, változásbejegyzési kérelmek, szerződésminták, alapszabályminták egyes részei), valamint az elektronikus cégbejegyzésről, az illeték és a közzétételi költségtérítés elektronikus megfizetéséről, a Céginformációs Szolgálatról, a beszámolók elektronikus letétbe helyezéséről szóló rendeletek is (kormányzati portál szövegrész helyébe több helyütt az ún. „személyre szabott ügyintézési felület” szövegrész lépett), illetve változtak a gondnokoltak és az előzetes jognyilatkozatok nyilvántartásának részletes szabályai is.

Joganyag: 477/2016. (XII. 27.) Korm. rendelet az egységes elektronikus ügyintézési rendszer kialakításával összefüggésben egyes kormányrendeletek módosításáról

Módosítja:

Megjelent: MK 2016/217. (XII. 27.)

Hatályos: 2017. 01. 01., 2017. 10. 01.

Megjegyzés: 12 rendelet módosítását tartalmazó jogszabály

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.