Negyvenezer diák a Nyitott bíróság programban


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Nyitott bíróság program 2012 novemberi indulása óta több mint negyvenezer általános, középiskolai és a felsőoktatásban tanuló diák vett részt az igazságszolgáltatást bemutató rendezvényeken – közölte az Országos Bírósági Hivatal (OBH) szerdán, amikor a programról tanácskoztak a Magyar Igazságügyi Akadémián.


Az OBH elnöke, Handó Tünde által meghirdetett program célja, hogy az igazságszolgáltatást közelebb hozza az iskolásokhoz. A diákok iskolai foglalkozásokon előadásokat hallgathatnak az igazságszolgáltatásról, bírósági sétákra is mehetnek, és részt vehetnek tárgyalásokon, börtönlátogatásokon, perszimulációkon.

Az előadások nagy hangsúlyt fektetnek a fiatalkori áldozattá válás, a fiatalkorú bűnözés, az internetes bűncselekmények, a kábítószerrel visszaélés vagy éppen a diákság jogainak és a munka világába való belépésének a kérdéseire. Az érdeklődők a bíróságokon tárgyalásokat, ítélethirdetéseket láthatnak, a felnőtt korú tanulók pedig büntetés-végrehajtási intézményekbe is ellátogathatnak.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

A távlati tervek között szerepel, hogy a tantervbe is beépüljenek a jogi alapismeretek, mert ma már a mindennapi élethez nélkülözhetetlen a polgári jog, a munkajog, a cégjog, a bank- és biztosítási jog vagy éppen a szabálysértési jog elemi szintű tudása.     

A program egyik fontos célkitűzése a fiatalok körében bemutatni és népszerűsíteni a bírósági mediációt (közvetítést) és a helyreállító igazságszolgáltatást, azaz azt, hogy a felek a drága és időigényes bírói utat csak a legszükségesebb esetekben vegyék igénybe.

A Nyitott bíróság programba a szervezők egyre több iskolát szeretnének bevonni. Tavaly országszerte több mint harmincezren, idén az első negyedévben pedig már tízezren vettek részt a rendezvényeken, és csaknem félezer bíró, bírósági titkár, fogalmazó foglalkozott velük – olvasható a közleményben.

A program sikerét az is bizonyítja, hogy nemzetközi szinten érdeklődnek iránta, hasonló programot terveznek indítani például Olaszországban, Romániában és Bulgáriában – írták.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.