Moratórium jön az Airbnb-lakások regisztrációjában
A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
Kapcsolódó termékek: Jogi kiadványok, Ügyvéd Jogtár demo
Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.
Az USA Szövetségi Fellebbviteli Bírósága ítéletében kimondta, hogy sérti az azonos munkáért azonos bér elvét, ha egy kaliforniai tankerület úgy határozza meg a munkavállalók munkabérét, hogy a munkavállaló korábbi munkabérét veszi alapul.
Egy tanárnő fordult a bírósághoz, mert a Fresno megyei tankerület ezt a jogsértő bérmeghatározást alkalmazta vele szemben. A tanárnő alacsonyabb fizetést kapott azon férfi kollégáinál, akik ugyanazt a munkát végezték. Az új munkabérét a korábbi munkabére alapján, azt 5%-kal megemelve határozták meg. A munkavállaló az egyenlő bánásmód megsértése miatt a kaliforniai bírósághoz fordult, amely ítéletével neki adott igazat és megállapította, hogy a korábbi munkabér figyelembe vételével történő munkabér-megállapítás sérti az azonos munkáért azonos bér elvét. Az ügy végül fellebbezés folytán a Szövetségi Fellebbviteli Bírósághoz került. A bíróságnak azt kellett eldöntenie, hogy a munkáltató indokolhatja-e azzal az azonos munkakörben dolgozó férfiak és nők munkabére közötti különbséget, hogy az a korábbi munkabérre vezethető vissza.
A tankerület azzal érvelt, hogy a férfi kollégák és a tanárnő fizetése közötti különbség a tanárnő korábbi munkabéreire vezethető vissza, amely az egyenlő bánásmód törvény szerinti kivétel, amely lehetővé teszi a munkabérek közötti különbségtételt, ha azt a nemek közötti különbségtételen kívül bármilyen ok indokolja.
A bíróság nem értett egyet az érveléssel. Az ítélet szerint a tankerület ezzel megvédhetné a nemi alapú különbségtételt és éppen az egyenlő bánásmód törvény szellemiségével ellentétes állapot következne be.
A bíróság kifejtette, hogy a törvény megalkotásával a jogalkotó megteremtette a lehetőséget, hogy a nemi alapú megkülönböztetésen kívül bármely releváns okból eltérő munkabéreket lehessen megállapítani, de a jogalkotó elsősorban a munkavállalók tapasztalata közötti különbségtételre, az eltérő képzettségre, képességekre, teljesítményre vonatkoztatva tette lehetővé azt. A törvény bevezetésének pedig elsősorban az volt a célja, hogy a régóta fennálló, nemi alapú megkülönböztetést tükröző munkabérkülönbségeket felszámolja. A jogalkotó nem csak a nemi alapú megkülönböztetést tiltotta meg, hanem minden olyan eltérést is, amely a munkavállaló nemére vezethető vissza.
Egy háromtagú bírói tanács éppen ellentétes álláspontra jutott tavalyi ítéletében, amikor megállapította, hogy nem tekinthető nemi alapúm megkülönböztetésnek, ha a munkáltató a korábbi munkabér alapján állapítja meg a munkavállaló fizetését, ha ez indokolható az üzletpolitika alapján.
[htmlbox mt_kommentar]A kereskedelemről szóló törvényt is módosítaná az Egyes pénzügyi és vagyongazdálkodási tárgyú törvények módosításáról szóló salátatörvény.
A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.
A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.
Köszönjük, hogy feliratkozott hírlevelünkre!
Kérem, pipálja be a captchát elküldés előtt
Ha egy másik hírlevélre is fel szeretne iratkozni, vagy nem sikerült a feliratkozás, akkor kérjük frissítse meg a böngészőjében ezt az oldalt (F5)!
Kérem, válasszon egyet hírleveleink közül!