Oroszország visszaél az Interpollal?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az európai vezetők aggodalmuknak adtak hangot, mert véleményük szerint Oroszország visszaél az Interpol rendszerével, amikor Vladimir Putyin külföldi kritikusait bűnözőnek minősíti és nemzetközi elfogatóparancs kibocsátását kezdeményezi velük szemben. 


Oroszország letartóztatási és kiadatási kérelmet nyújtott be az Interpolnál Bill Browderrel szemben, aki az egyik legfőbb képviselője az emberi jogi jogsértéseket elkövető oroszokkal szembeni szankciók alkalmazásának. 

[multibox]

Az Interpol rendszerének ilyen jellegű felhasználása aggodalmat keltett az európai vezetőkben. Legutóbb Angela Merkel hívta fel Erdogan török elnök figyelmét arra, hogy ne éljen vissza az Interpol által biztosított lehetőségekkel, miután egy Spanyolországban tartózkodó török újságíróval szemben bocsátottak ki elfogatóparancsot.

Az Európa Tanács Oroszországnak a Browderrel szemben, politikai célból kibocsátott elfogatóparancsait egyértelműen az Interpollal történő visszaélésnek minősítette.  

Bernd Fabritius, az Európa Tanács emberi jogi főképviselője a Telegraphnak adott nyilatkozatában kifejtette, hogy a testület szerint az Interpolnak el kellene utasítania az ismételten kibocsátott elfogatóparancsokat, ha az Interpol befogadja Oroszország legújabb kérelmét, akkor kezdeményezni fogja a szabályok megváltoztatását.

Az oroszok korábbi próbálkozásait elutasította az Interpol, mert nagy politikai felháborodást okozott a Browderrel szembeni elfogatóparancsra irányuló kérelem. Moszkvának kapóra jöhet, hogy most nevezték ki a testület európai alelnökévé Alexander Prokopchuk orosz rendőri vezetőt, aki közbenjárhat az elfogatóparancs kibocsátása érdekében.

Pár hete Browder Londonból Newarkba akart repülni, azonban feltartóztatták a Heathrow repülőtéren és közölték vele, hogy a vízumát visszavonták, mert az ellenőrzésekor azt jelezte a rendszer, hogy külföldön büntetőeljárás van folyamatban ellene. Végül háromórányi telefonálgatást követően az amerikai titkosszolgálat újra érvényesnek minősítette Browder vízumát.

Browder napokkal korábban bizonyítékot adott át az USA Szenátusa Jogi Bizottságának arról, hogy Trump elnök fia találkozott egy orosz kormánykörökben járatos ügyvédnővel a választási kampány során.  

Veselnitskaya ügyvédnő úgy nyilatkozott, hogy az amerikai Magnitsky törvény miatt találkozott az ifjabb Donald Trumppal. Ez a jogszabály szankciókkal sújtja azokat, akik feltehetően érintettek lehetnek Sergei Magnitsky orosz ügyvéd halában. Érdekesség, hogy pont Magnitsky látta el Browder képviseletét az Oroszországban folytatott büntetőeljárásban.

A törvényt Browder közbenjárására vezették be, amelyre válaszul az oroszok megtiltották az USA állampolgárai számára az orosz gyermekek örökbefogadását. 

[htmlbox Változásfigyeltetés]

Browder állítása szerint, amely a Szenátus Jogi Bizottsága előtt tartott meghallgatásán mondott el, az oroszok megpróbáltak alkut kötni és bizonyos engedményeket tettek volna, ha a Magnitsky törvényt visszavonják. 

Browder véleménye szerint a Magnitsky törvény súlyosan sérti Putyin érdekeit, amelyet mi sem mutat jobban, minthogy mindent megtesz annak érdekében, hogy a törvényt visszavonják. Még arra is képes, hogy visszaéljen az Interpol adta lehetőségekkel és elfogatóparancsot próbáljon meg kiadatni Browderrel szemben.

Browdert 2005-ben nemzetbiztonsági okokból kitiltották Oroszországból, majd távollétében adócsalás miatt ítélték el, 2013-ban pedig újabb vádakat fogalmaztak meg vele szemben az orosz állami televízió élő adásában.

Ronald Noble, az Interpol volt főtitkára szerint 2013-ban, azért tagadták meg az oroszoknak a Browder tartózkodási helyére irányuló kérését, mert a kérelem egyértelműen politikai okból született és az Interpolra vonatkozó rendelkezések tiltják az ilyen kérelmek befogadását.

Végül az Interpol is nyilatkozott az ügyben és kiemelte, hogy Browder ügyét is úgy kezelik, mint bármely más ügyet. A sajtószóvivő kiemelte, az Interpol meg fogja vizsgálni, hogy a kérelem megfelel-e az előírásoknak, illetve azokra az információkra is figyelemmel lesz, amelyek a kérelem elfogadhatatlanságát valószínűsítik.

(theguardian.com)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.