Öt év börtönbüntetést kapott Románia egyik leggazdagabb üzletembere


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A koronavírus miatt Olaszországban kezelt Ioan Niculaet pénzmosásra való felbujtás és adócsalás miatt ítélte el jogerősen a bukaresti ítélőtábla.

Első fokon enyhébb, 3 és fél év szabadságvesztéssel sújtotta a bukaresti törvényszék, amit a fellebbviteli bíróság súlyosbított. A vállalkozó az ügyvédje által közölt információk szerint jelenleg Olaszországban tartózkodik, ahol koronavírus-fertőzés miatt kezelik.

Niculaet 2015-ben már elítélték korrupció miatt, akkor 2 és fél év börtönbüntetést kapott törvénytelen kampányfinanszírozás miatt. A bíróság abban találta vétkesnek, hogy 1 millió euróval finanszírozta Mircea Geoana volt szociáldemokrata elnökjelölt 2009-es kampányát. Ezért cserébe az üzletember azt várta volna el, hogy kormányalakításkor ő dönthesse el, ki lesz a gazdasági miniszter. Niculae ugyanis érdekelt volt abban, hogy gyárai kedvezményes áron kapjanak földgázt az állami gázvállalattól.

A mostani aktában a bíróság azért marasztalta el, mert az általa alapított Interagro mezőgazdasági és élelmiszeripari vállalatcsoport fiktív szerződéseket kötött bizonyos reklámanyagok legyártására, amit költségként tüntettek fel a könyvelésben úgy, hogy ez nem volt reális kiadás. Az ügyészek szerint így összesen 11,4 millió lejjel (838,9 millió forint) károsította meg a román államot azáltal, hogy kevesebb áfát és társasági adót fizetett a vállalkozása.

Niculae vagyonát 2013-ban 1,7 milliárd euróra becsülték, akkor ő volt Románia leggazdagabb üzletembere. Az első elítélése után jelentősen csökkent vagyona, amelyet most 500-700 millió euróra becsülnek. Niculae a sportban is vállalkozik, ő a tulajdonosa az Astra Ploiesti élvonalbeli labdarugó csapatnak, amely az elmúlt években rendszeresen szerepelt az Európa Ligában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.