Patyi András lett a Nemzeti Választási Bizottság elnöke


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Patyi Andrást, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektorát választották a Nemzeti Választási Bizottság (NVB) elnökévé a testület hétfő esti alakuló ülésén; eaz lnökhelyettes Bozsóki Éva lett. Mindkét döntést egyhangúan támogatta a testület.


A testület – Áder János köztársasági elnök által jelölt – hét tagját és három póttagját nem sokkal korábban az Országgyűlés kétharmados többséggel választotta meg kilenc évre, a tagok és póttagok ezt követően letették esküjüket.

A parlament Patyi Andráson és Bozsóki Éván kívül Sasvári Róbertet, Boda Pált, Csenterics Ferencet, Fábián Adriánt és Tóta Áronnét – valamint póttagnak Bodnár Esztert, Lugossy-Sági Krisztinát és Rádi Pétert – választotta az NVB tagjaivá.

Az NVB megalakulásával az Országos Választási Bizottság (OVB) tagjainak a mandátuma megszűnt, feladatait és hatásköreit az új testület vette át. Az NVB alakuló ülését a Nemzeti Választási Iroda (NVI) új székházában, a Parlamenthez közeli Alkotmány utca 3-ban tartották.

Az NVB-be ettől kezdve a parlamenti frakciók is delegálhatnak tagot, ez – öt frakcióval számolva – azt jelenti, hogy a testület várhatóan 12 fős lesz.

A pártdelegált tagok mandátuma azonban csak az országgyűlési választások kiírásáig – az államfő bejelentéséig – szól; ezután csak a hét, Országgyűlés által választott tag dolgozhat tovább.

Az NVB létszáma a kampányidőszakban bővülhet majd ki újra az országos listát állítani tudó pártok, valamint az országos listát állító országos nemzetiségi önkormányzatok delegáltjaival. Ez utóbbi változás a korábbi delegálási rendszerhez képest, és egyben azt is jelenti, hogy akár mind a 13 nemzetiség tagot küldhet az NVB-be. A nemzetiségi megbízottak azonban csak az őket érintő ügyekben szavazhatnak.

Az NVB-be az Európai Parlamenti választásra országos listát állító pártok is küldhetnek delegáltakat.

A pártok által delegált tagok megbízatása a választási eredmény jogerős kihirdetésével ér majd véget, utána ismét csak azok a pártok delegálhatnak tagot az NVB-be, amelyek az új Országgyűlésben frakciót tudtak alakítani.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

Így működik a közösségi finanszírozás

A fintech-forradalom egyik mérhető sikertörténete, hogy miként vált az adomány és előfizetés jellegű közösségi finanszírozás a hagyományos forrásgyűjtési módszerek – mint a klasszikus banki finanszírozás vagy a kockázati tőkebefektetések – alternatívájává. Ebből a gyors fejlődésből az is következik, hogy kevésbé egységes a kép a köztudatban a „crowdfunding” jelenségről. Hány formája van? Melyek esnek szabályozás alá? Kik a szereplők a folyamatban? Milyen jogszabályok vonatkoznak rá?  Hogyan adóznak? Sok-sok tisztázandó körülmény közül a fő kérdés mindenekelőtt azonban az, hogy megjelennek-e erre szakosodott szolgáltatók Magyarországon is. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda összefoglalójából sok kérdésre választ kapunk.

2024. április 25.

NMHH: reklámriport miatt bírságolt a médiatanács

Túlmutatott a támogatás megengedett keretein a Trendmánia című műsorszám december 16-án sugárzott adása, ezzel a TV2 megsértette a törvényi rendelkezést, a médiatanács emiatt megbírságolta a médiaszolgáltatót – közölte a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kommunikációs igazgatósága