Postaszékház-ügy: börtönt kér az ügyész


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az ügyész börtönt, a védők felmentést kértek a postaszékház több mint 10 évvel ezelőtti értékesítése miatt megvádolt egykori postai vezérigazgató és társai ügyében a másodfokú eljárás során a Fővárosi Ítélőtáblán csütörtökön.

Az ügyben 2010 elején indult nyomozás Balsai István, akkori fideszes országgyűlési képviselő feljelentése alapján. A képviselő egyrészt a Magyar Posta Zrt. egykori, Krisztina körúti székházának értékesítése miatt tett feljelentést, másrészt a posta új, XIII. kerület, Dunavirág utcai székházának bérletével kapcsolatban.

A Fővárosi Főügyészség 2013-ban emelt vádat különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés miatt a posta, illetve az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő (ÁPV) Zrt. 3-3 munkatársa ellen. Az ügyészség szerint a vádlottak az adott helyzetben leggazdaságtalanabb megoldást választották, megszegték vagyonkezelői kötelezettségeiket, és a postának tízéves viszonylatban több milliárd forint vagyoni hátrányt okoztak.

A vádbeli cselekményért a törvény szerint öt évtől tíz évig terjedő szabadságvesztés szabható ki.

A vádlottak az eljárás során tagadták bűnösségüket.

Tavaly júniusban a Fővárosi Törvényszék bűncselekmény hiányában felmentett minden vádlottat.
A törvényszék elsőfokú, nem jogerős ítéletének szóbeli indoklásában a bíró szakértői vélemények alapján kifejtette: a postát a vádlottak által választott megoldással, a bérléssel nem érte veszteség, az ingatlanok értékesítése nem volt áron aluli, az abból befolyt összeget a posta fejlesztésére, piaci feltételeknek való megfelelésére fordították.

Az elsőfokú döntés ellen az ügyész fellebbezett, így került másodfokon a táblára az ügy.

Csütörtökön a másodfokon eljáró ügyész a tényállás kiegészítését, bűnösség kimondását és börtön kiszabását kérte.

Bánáti János ügyvéd, az elsőrendű vádlott védője perbeszédében kitért arra, hogy az ügyben politikai motívum is megfigyelhető, például a feljelentő személye miatt. De az ügyvéd szerint a négyszeri vádmódosítás is elgondolkodtató, az elsőfokú bíróság azonban már objektíven járt és magas szakmai színvonalú ítéletet hozott. A védő az elsőfokú, felmentő ítélet helyben hagyását és jogerőre emelését kérte.

A postaszékház eladása miatt indult büntetőeljárás perbeszédekkel folytatódik, a másodfokú határozat kihirdetésére várhatóan március 21-én kerül sor a Fővárosi Ítélőtáblán.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.