Publikálta a Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács az új és módosított útmutatóit


A 2022. október 11. napjától módosult összeférhetetlenségi rendelkezések az Európai Unió által megfogalmazott elvárásokra tekintettel a korábbiakhoz képest részletesebb előírásokat tartalmaznak mind az ajánlatkérőkre, mind az ajánlattevőkre vonatkozóan. A jelentősen módosult szabályozásra tekintettel a jogalkalmazók munkájának segítése érdekében a Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács új útmutató kiadásáról döntött.


Releváns jogszabályok:


A korábban kiadott útmutatókat az elmúlt időszakban több jogszabályi módosítás vagy új jogszabály is érintette, így többek között az építési beruházások megvalósítására kötött szerződések módosításának kezdeményezéséről szóló 13/2023. (I. 24.) Korm. rendelet, a Kbt. 2022. november 30-tól hatályos, az európai uniós költségvetési források felhasználásának ellenőrzéséről szóló 2022. évi XXVII. törvény által bevezetett módosítása, valamint Kbt. 2023. január 1-jétől hatályos, az egyes törvények bürokráciacsökkentéssel és jogharmonizációval összefüggő módosításáról szóló 2022. évi LXXV. törvény által bevezetett módosítása is. A módosított útmutatókba a jogszabályi változások átvezetése mellett az időközben született releváns döntőbizottsági határozatok, valamint az innovációs partnerségről szóló útmutatóba külföldi jó gyakorlati példák is beépítésre kerültek.

– A közbeszerzési eljárások eredményeként megkötött szerződések Kbt. szerinti módosításával, valamint teljesítésével kapcsolatos egyes kérdésekről szóló útmutató módosítását itt érheti el.

– Az ajánlattételre felhívott gazdasági szereplők Kbt. 115. § (2) bekezdése szerinti változtatásáról szóló útmutató módosítását itt érheti el.

– Az alvállalkozókkal kapcsolatos egyes kérdésekről szóló útmutató módosítását itt érheti el.

– Az építési beruházás tárgyú közbeszerzési eljárások szabályairól szóló útmutató módosítását itt érheti el.

– Az innovációs partnerség alkalmazásának egyes kérdéseiről szóló útmutató módosítását itt érheti el.

– A Közbeszerzési Hatóság keretében működő Tanács összeférhetetlenségről szóló útmutatóját itt érheti el.

(kozbeszerzes.hu)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.