Romániában munkabeszüntetéssel tiltakoznak az igazságszolgáltatási dolgozók


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Romániában szerdától munkabeszüntetéssel tiltakoznak az igazságszolgáltatásban dolgozók a szolgálati nyugdíjukat érintő tervezett módosítások, azaz a nem járulékalapú „speciális” nyugdíjak tervezett eltörlése ellen.

Az ország több törvényszéke, bírósága határozott erről kedden, a többi között a bukaresti táblabíróság, a törvényszék, a törvényszéki ügyészség és a bírósági ügyészségek is úgy döntöttek: szerdától határozatlan időre felfüggesztik tevékenységüket. A perek nagy részét elhalasztják, és csak bizonyos ügyek tárgyalását tűzik napirendre. Ilyenek a bűnvádi eljárások során elrendelt kényszerintézkedések, a házkutatások, a kiskorúakkal kapcsolatos ügyek, a gyermekelhelyezések vagy a távoltartási végzések.

Az igazságszolgáltatásban dolgozók azt állítják, hogy a nem járulékalapú nyugdíjak rendszerének tervezett módosításai sértik a bírók és ügyészek függetlenségét, a román alkotmány által szavatolt jogállásukat.

Döntésüket a Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) is támogatja. A testület kedden közleményben közölte: tudatában van a nyugdíjreform szükségességének, de a közgyűlések álláspontjával is egyetért, miszerint a tervezett módosítások sértik a bírók és ügyészek függetlenségét, jogállását, és kihatnak az igazságszolgáltatási tevékenységre.

A közlemény szerint a CSM elnöke, a legfelsőbb bíróság elnöke és a legfőbb ügyész egyeztetett a kormány és a parlament képviselőivel erről, és „rendkívüli súlyosságúnak” értékelték a helyzetet. Emlékeztettek, hogy a romániai igazságszolgáltatási rendszerben eleve akut munkaerőhiány van.

A CSM azt állítja, hogy nem ellenzi a szolgálati nyugdíjak rendszerének reformját, és kész együttműködni a megoldáskeresésben, ha az tiszteletben tartja az igazságszolgáltatás függetlenségét, az alkotmánybíróság joggyakorlatát. A testület elnöke a következő napokban további megbeszéléseket folytat a kormány és a parlament illetékeseivel – írták.

Romániában a parlament több ízben próbálkozott a társadalom nagy része által „luxusnyugdíjként” emlegetett, külön törvények által szabályozott, nem a társadalombiztosítási alapból, hanem az állami költségvetésből fizetett speciális nyugdíjak korlátozásával, de ezen kísérletek többsége elbukott az alkotmányossági kontrollon.

Románia tavaly 12 milliárd lejt (934 milliárd forint) fordított a speciális nyugdíjakra, amelyek az átlagnyugdíj többszörösére rúgnak. Ebben a juttatásban nyugalmazott bírák, ügyészek, diplomaták, parlamenti tisztviselők, pilóták, pénzügyőrök, bírósági jegyzők, katonák, belügyi alkalmazottak részesülnek.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 28.

Hivatali visszaélésért ítélték el a zalai jegyzőt

Hivatali visszaélés és költségvetési csalás bűntettében mondta ki – nem jogerősen – bűnösnek a Zalaegerszegi Törvényszék azt a zalai jegyzőt, aki a 2022-es választások idején „visszaforgatott” magának némi pénzt – olvasható a birosag.hu-n.

2024. június 27.

A mesterséges intelligencia emberközpontú korszakának küszöbén állunk

Lehetnek-e a mesterséges intelligenciának jogai? Hogyan lehet emberközpontúan szabályozni a technológia használatát? Ki a felelős azért, hogy a mesterséges intelligencia milyen döntéseket hoz? Mit kell tudni a technológia emberi jogi és ipari vonatkozásairól? Az ELTE tudományos-ismeretterjesztő videósorozatának legújabb részében Darázs Lénárd, az ELTE általános rektorhelyettese tárja fel az MI jogi aspektusait.