Súlyos börtönbüntetést kapott Darja Trepova, aki pokolgépet rejtő szobrot adott egy haditudósítónak


Huszonhét évi börtönbüntetésre és 600 ezer rubel (mintegy 2,4 millió forint) pénzbüntetésre ítélte terrorcselekmény elkövetése címén Szentpéterváron egy katonai bíróság csütörtökön Darja Trepovát, aki tavaly áprilisban egy pokolgépet tartalmazó szobrot adott át Vladlen Tatarszkij (valódi nevén: Makszim Fomin) bloggernek és haditudósítónak. Tatarszkij a robbanás következtében életét vesztette, további 52 ember pedig megsebesült.

Ez a legsúlyosabb büntetés eddig, amelyet a szovjet idők óta Oroszországban nő kapott. Az eddigi rekord 25 év volt. Letöltendő életfogytiglani büntetés az országban a hatályos jogszabályok értelmében nőre nem szabható ki.

Az elítélt azt vallotta, hogy nem tudott a Tatarszkijt ábrázoló mellszoborba rejtett bombáról. A 26 éves Trepova védelme közölte, hogy fellebbezni akar az ítélet ellen.

Az ügyészség szerint a robbanószerkezetet Trepova élesítette be, a detonációt pedig távirányítással egy észt SIM-kártya segítségével hajtották végre. A nyomozás megállapította, hogy Trepova április 2-án Ukrajna területén lévő személyek utasítására adott át egy robbanószerkezetet rejtő szobrocskát Tatarszkijnak egy Szentpétervár központjában lévő kávézóban. Az orosz Nemzeti Terrorizmusellenes Bizottság szerint a Tatarszkij likvidálását célzó akciót az ukrán különleges szolgálatok tervelték ki, a végrehajtáshoz pedig a szabadságvesztésre ítélt Alekszej Navalnij ellenzéki politikus által alapított Korrupcióellenes Küzdelem Alapítvánnyal (FBK) együttműködő „ügynököket” vontak be. Trepova az alapítvány támogatója volt.

A bíróság csütörtökön Dmitrij Kaszincevet 1 év 9 hónap börtönbüntetésre ítélte, amiért a lakásán rejtegette Trepovát, aki a merényletet követően megpróbált külföldre szökni.

A pokolgépes terrortámadás 21 sebesültje január 19-én egy több mint 41 millió rubeles erkölcsi és vagyoni kártérítési igényt nyújtott be Trepova ellen a bíróságon. Tatarszkij anyja 15 millió rubelre tart igényt (rubel=3,98 forint).

A 40 évet élt Vladlen Tatarszkij a donyecki régióban, Makijivkában született. Ukrajnában fegyveres rablásért ítélték el. A Donyec-medencei harcok kezdete után megszökött az őrizetből, és a „Donyecki Népköztársaság” oldalán részt vett a harcokban, majd néhány évvel később Moszkvába távozott, ahonnan az Ukrajna elleni háború megindítása után haditudósítóként tért vissza. Telegram-csatornájának mintegy félmillió előfizetője volt. Az orosz elnök posztumusz Bátorságrenddel tüntette ki.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek