Szabályos az irodai megfigyelés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Tiltott adatszerzést csak lakásban lehet elkövetni – így döntött a Kúria az MTVA-s megfigyelés ügyében.


A hatályos szabályozás szerint a tiltott adatszerzés bűncselekményét csak olyan helyen lehet elkövetni, amely megfelel a „más lakása, egyéb helyisége vagy az azokhoz tartozó bekerített hely” fogalmának – állapította meg felülvizsgálati eljárásában a Kúria.

A felülvizsgálat eredményéről az azt kezdeményező Legfőbb Ügyészség tájékoztatott. Az ügyészség korábban ezzel megegyező határozatot hozott. Közölték továbbá: indokolt lenne az elkövetés helyének bővebb meghatározásával kibővíteni a tiltott adatszerzéssel kapcsolatos szabályozást.

A Legfőbb Ügyészség – a Fővárosi Főügyészség által az úgynevezett MTVA-s megfigyelési ügyben hozott határozat kapcsán – hivatalból megvizsgálta a Btk. ide vonatkozó paragrafusait, és megállapította, hogy a tiltott adatszerzéssel kapcsolatban több szabályozatlan kérdés is van, emiatt februárban jogalkotási kezdeményezéssel éltek az Igazságügyi Minisztérium felé.

Közölték továbbá: nem felel meg a törvényi tényállásnak az a magatartás, amikor munkahelyi irodában vagy egyéb helyiségben figyel meg valaki másokat vagy rögzíti az ott történteket, pedig indokolt lenne az elkövetés helyének tágabb meghatározásával kibővíteni a szabályozást. Ezzel ugyanis lehetővé válna valamennyi e körbe tartozó, társadalomra veszélyes magatartás büntetőjogi üldözése.

(MTI)

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.