Szervezetten hamisították a bankjegyeket


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Fővárosi Főügyészség bűnszövetségben elkövetett pénzhamisítás bűntette és más bűncselekmények miatt összesen 15 személlyel szemben nyújtott be vádiratot az illetékes bíróságra.


A vádirat szerint az egymással baráti viszonyban álló első- és másodrendű vádlott 2015. évben megállapodtak abban, hogy speciális gépekkel, eszközökkel az elsőrendű vádlott hamis pénzt készít, amelyet ezután továbbértékesítenek, illetve forgalomba hoznak.

Az elsőrendű vádlott 2015 szeptemberétől egy XIV. kerületi lakásban informatikai és egyéb eszközök – így például színes lézernyomtató, szkenner, speciális papírok, fóliák, hologram matricák – segítségével hamis 20 000 Ft-os címletű bankjegyeket állított elő. A férfi a vád szerint legalább 588 bankjegyet készített, amelyek teljes hamisítványok voltak. A bankjegyek hamisságát azonban csak megfelelő képzettség, gyakorlat, fényviszonyok és segédeszközök használata mellett lehetett felismerni.

Az elsőrendű vádlott az előállított hamis bankjegyeket elsősorban a másodrendű vádlottnak adta át továbbértékesítés céljából. Az ügy további vádlottjai a hamis bankjegyeket közvetlenül vagy közvetítőkön keresztül különböző összegekért megvásárolták, majd azokat részben ők maguk is továbbértékesítették, részben pedig kisebb összegű vásárlások során fizetőeszközként felhasználták.

A vádlottak egyrészt a hamis pénz értékesítéséből, illetve továbbértékesítéséből befolyt haszonra, másrészt a hamis bankjegyekkel vásárolt termékek értékének, valamint a visszajáróként kapott valódi pénz értékének megfelelő nagyságú haszonra tettek szert. Ez vádlottanként jellemzően több százezer, míg az elsőrendű és másodrendű vádlottak esetében több millió forint összegre tehető.

A Fővárosi Főügyészség a vádlottak többségével szemben bűnszövetségben elkövetett pénzhamisítás bűntette miatt emelt vádat, amely bűncselekmény e minősített esetét a Büntető Törvénykönyv öt évtől tizenöt évig terjedő szabadságvesztéssel rendeli büntetni.

(ugyeszseg.hu)

[htmlbox BDT]

Kapcsolódó cikkek

2024. április 30.

GVH: Indokolt a versenytörvény egyes módosításainak halasztása

A Gazdaság Versenyhivatal (GVH) egyetért a versenytörvény egyes tervezett módosításainak elhalasztásával. A GVH elnöke a széleskörű szakmai konzultáció lefolytatása érdekében versenypártolási munkacsoport létrehozását kezdeményezte, annak érdekében, hogy a minden érintett számára megnyugtató garanciák beépülhessenek a tervezett rendelkezésekbe.