TASZ: alkotmányellenes a Btk. szigorítása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szerint alkotmányellenes az emberi méltóság védelme és a bizonyítékok meghamisításának megakadályozása érdekében a büntető törvénykönyv (Btk.) módosítására benyújtott törvényjavaslat, mert sérti a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságát.


A jogvédő szervezet közleményében azt írta, véleményük szerint a „bajai videóbotrányra” reagáló jogalkotói lépéssel a parlament a saját és az igazságszolgáltatás tekintélyét is tovább rombolná.

A TASZ szerint a négy kormánypárti képviselő által benyújtott törvényjavaslat a jelenleg is a Btk. részét képező rágalmazás-tényálláshoz képest iktatna speciális szabályokat a törvénybe.

Álláspontjuk szerint az előterjesztés azért alkotmányellenes, mert lehetőséget teremtene arra, hogy a nyomozó hatóságok már a büntetőeljárás megindításával mélyen behatoljanak a személyek magánszférájába, akiknek csak az eljárás során lenne lehetőségük bizonyítani, hogy a jogsértést megalapozó célzat hiányzik.

A gondatlan nyilvánosságra hozatal szankcionálása rendkívüli mértékű, aránytalanul nagy visszatartó erőt jelentene azokkal szemben, akik a jogsértő (vagy annak vélt) cselekményekről úgy szeretnék lerántani a leplet, hogy az azokról készült, birtokukba jutott felvételeket közzéteszik – érveltek.

Azt hangoztatták, hogy a nyilvánosság, a tényfeltárás és a kritika szabadsága a legfontosabb garanciája a közélet tisztaságának, valamint annak, hogy ne lehessen megvezetni a közvéleményt lejáratási céllal készített álfelvételekkel se.

A TASZ szerint a törvényjavaslat benyújtását indokoló célok a jelenleg is rendelkezésre álló, alapjogokat nem korlátozó eszközökkel is elérhetők: a magyar jog biztosítja azokat az eszközöket, amelyekkel az emberi méltóság sérelme orvosolható, a bizonyítékok meghamisítása szankcionálható, és a választások tisztasága biztosítható.
Jelezték azt is, álláspontjuk szerint már a jelenlegi jogszabályi környezet is jelentős mértékű „dermesztő hatást” fejt ki a magyar sajtóban, ezért inkább lebontani kellene azokat a jogi akadályokat, amelyek kockázatossá teszik a tényfeltárást, a leleplezést és a kritikát, mint újabb tilalomfákat felállítani.

Rogán Antal, a kormánypárt parlamenti frakcióvezetője hétfőn jelentette be, a Btk. szigorítását javasolja a Fidesz, hogy ne fordulhasson elő újra a bajai videóügyhöz hasonló eset.

Tájékoztatása szerint a várhatóan decemberben hatályba lépő jogszabály alapesetben egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntetné azt, aki mások becsületének csorbítására hamis, hamisított vagy valótlan tartalmú hang-, illetve képfelvételt készít. Aki ezt elérhetővé teszi, az két évig, aki pedig nagy nyilvánosság előtt vagy jelentős érdeksérelmet okozva követi el a bűncselekményt, az három évig terjedő szabadságvesztéssel lenne büntető.

(Forrás: MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.