Területi irodákat nyit az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala 2022. február 1-jétől területi irodát nyit Szegeden, Debrecenben és Győrben, így Budapest mellett immár három vidéki nagyvárosban, a közeljövőben pedig Székesfehérváron, Miskolcon és Pécsen is kezdeményezhetik majd személyesen az ombudsman eljárását.

Az ombudsmani intézmény alapvető célja, hogy a rendelkezésére álló jogi eszközök felhasználásával segítsen mindazoknak, akiket valamilyen alapjogsérelem ért.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatalához (AJBH) évente közel nyolcezer beadvány érkezik. Az ombudsman kivizsgálja az alapvető jogokat érintő, valamint a rendőri intézkedésekkel összefüggő panaszokat, vizsgálja a közérdekű bejelentések kezelésének folyamatát, továbbá diszkriminációval kapcsolatos hatósági eljárásokat folytat.

alapvető jogok biztosa

Dr. Kozma Ákos, az alapvető jogok biztosa álláspontja szerint az ombudsmani hivatal legfőbb küldetése, hogy minél több embernek nyújtson segítséget, egyúttal kiemelten fontosnak tartja a személyes, közvetlen kapcsolattartást és tapasztalatszerzést, mert ezáltal első kézből ismerheti meg az emberek gondjait, nehézségeit, és hatékonyabban segíthet azok megoldásában is.

„Az állampolgárokkal való még hatékonyabb kapcsolattartást szolgálja azon intézkedésünk is, miszerint Hivatalunk területi irodákat nyit Magyarország hat vidéki nagyvárosában. Ennek köszönhetően ügyfeleink 2022-ben immár vidéken is kezdeményezhetik személyesen az ombudsmani eljárás lefolytatását” – emelte ki dr. Kozma Ákos az AJBH Szegedi Területi Irodájának mai napon tartott ünnepélyes megnyitóján.

Az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala munkatársai Budapest mellett február 1-jétől Szegeden, Debrecenben és Győrben, a közeljövőben pedig Székesfehérváron, Miskolcon és Pécsen is várják majd mindazokat, akik ombudsmani segítséget kérnek. Az ügyintézésre előzetes bejelentkezést követően nyílik lehetőség.

Az alapvető jogok biztosa eljárásának megindítását bárki kérelmezheti, ha megítélése szerint a törvényben meghatározott állami szerv vagy közszolgáltató tevékenysége vagy mulasztása alapvető jogát sérti, vagy annak közvetlen veszélyével jár.

Az ombudsmani eljárás ingyenes, a vizsgálat költségeit az Alapvető Jogok Biztosának Hivatala előlegezi és viseli.

(ajbh.hu)




Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.