A Gazdasági Versenyhivatal (GVH) az elmúlt időszakban több jelentős, a vállalkozások versenykorlátozó magatartása miatt indított ügyben hozott határozatot. A döntések jól tükrözik a Hivatal egyik elsődleges célkitűzését: szigorú fellépés a kartellek ellen – különösen, ha azok közbeszerzési eljárásokat érintenek.
A tavalyi év végén több kartellvizsgálatot is eredményesen zárt a GVH összesen három milliárd forintnyi bírság kiszabásával. A GVH-val együttműködő vállalkozásokra minden ügyben – együttműködésüknek köszönhetően – jelentősen csökkentett összegű (összesen csaknem másfél milliárd forinttal alacsonyabb) bírságot szabott ki a hatóság.
Ezzel a GVH ismét azon törekvését nyilvánította ki, hogy a piacok megtisztulását kívánja segíteni az engedékenységi politika és az egyezségi eljárás eszközeivel. Az engedékenységi politika a saját jogsértésüket feltáró vállalkozásoknak, míg az egyezségi eljárás a jogsértést elismerő, jogorvoslati jogukról lemondó cégeknek jelent bírságkönnyítést.
A feltárt versenykorlátozó magatartások különböző szektorokat érintettek:
- Több mint félmilliárd forintos bírságot kell fizetnie egy riasztóberendezéseket és kellékeket forgalmazó cégnek és magyarországi disztribútorainak, mert a vállalatok közel 10 éven keresztül korlátozták az eszközök értékesítőinek versenyét.
- Szintén jelentős bírságot kapott az az öt vállalkozás, amelyek jellemzően uniós támogatású pályázatok keretében hulladékkezelésre szolgáló gyűjtőedények, gépjárművek és berendezések beszerzésére kiírt közbeszerzési eljárásokban játszottak össze az ország számos területén.
- EU-s pályázathoz kapcsolódó közbeszerzésekhez kötődött az az 1,6 milliárd forintos bírság is, amelyet hét képalkotó diagnosztikai termékeket (azaz, MRI-, CT- és röntgenberendezéseket) gyártó és forgalmazó vállalkozásra szabott ki a versenyhatóság.
2019-ben a fogyasztóvédelmi ügyekben kiszabott bírságok összege meghaladta a kartellügyekben kiszabott bírságokét. Ennek oka, hogy a GVH a fogyasztóvédelmi jogsértéseket a korábbi évekhez képest szigorúbban bünteti, így a bírságok nagysága utolérte a kartellügyekben kiszabottakét.
(gvh.hu)
Kapcsolódó cikkek:
Több százmilliós pénzmosás ügyében ítélt el tíz embert a Székesfehérvári Törvényszék
2021. január 27.
Az ügyészi indítvánnyal egyezően a Székesfehérvári Törvényszék - első fokon, részben jogerősen - különösen nagy értékre elkövetett pénzmosás bűntette és további bűncselekmények miatt ítélt el tíz embert.
Nem alkalmazható az ingyenes újságra vonatkozó fővárosi rendelet
2021. január 27.

A Kúria az indítványban felhozott érvek alapján úgy ítélte meg, hogy a rendelet 5. § (4) bekezdése vonatkozásában az ideiglenes alkalmazási tilalom elrendelésének elmaradása, súlyosabb hátrányt okozna, mint az alkalmazási tilalomra irányuló kérelem elutasítása.
A koronavírus hatása a munkaerőpiacon
2021. január 27.

Lehet, hogy a legaltech cégek még ragaszkodnak az irodahelyiségeikhez, de a járvány miatti távmunkavégzés lehetővé tette, hogy tehetséges szakembereket alkalmazzanak szerte a világon. A tehetséges munkavállalók országos vagy akár globális elérhetősége azonban valószínűleg megnövekedett versenyt jelent majd mind a munkavállalók, mind a munkaadók számára.
Holokauszt-emléknap: meg kell tenni mindent az abszolút gonosz térnyerése ellen
2021. január 27.
Aki túlélték a holokauszt borzalmait, ránk, európaiakra hagyták a demokrácia és intézményei védelmét, emlékeik közös felelősséget rónak ránk - jelentette ki az Európai Parlament elnöke.
Varga Judit új törvényben rendszabályozná meg a techcégeket
2021. január 26.

Az Igazságügyi Minisztérium tavasszal törvényjavaslatot terjeszt az Országgyűlés elé a nagy technológiai vállalatok hazai működésének szabályozásáról.