Több mint félmilliárd forintos adóhiányt okozó számlázási láncra derített fényt a NAV


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Több mint félmilliárd forintos adóhiányt okozó, irodatechnikai eszközök számlázására specializálódott adózói kör került a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) munkatársainak látókörébe.

A NAV kedden az MTI-vel azt közölte, hogy a számlázási láncban részt vevő társaságok Ausztriából származó nyomdaipari eszközöket számláztak egymásnak úgy, hogy a lánc végén szereplő magyarországi társaság az adót levonhassa anélkül, hogy azt korábban a költségvetésnek megfizették volna.

Az osztrák cégektől származó árut először szlovákiai társaságoknak számlázták ki, majd nem működő magyarországi cégek közbeiktatásával hozták belföldre. Ezek a társaságok jellemzően közvetlenül a számlákon szereplő ügyletek lebonyolítása előtt alakultak, a bevallási és áfafizetési kötelezettségüket nem teljesítették, ügyvezetőik elérhetetlen, többségében ukrán állampolgárok voltak. A lánc szervezői, ha érzékelték, hogy ezekre a cégekre a NAV felfigyelt, azonnal kivették őket a számlázási láncból, és helyettesítették egy hasonló, új résztvevővel. Ezek szerepe kizárólag abban állt, hogy a nevükben kiállított számlák áfatartalmát a haszonhúzó társaságok levonhassák – ismertette a vámhatóság.

A vizsgált cég az ellenőrzött időszakban hat ilyen társaságtól fogadott be számlákat. A fiktív számlákat levonó társaság úgy utalt több tízmillió forintos összegeket előre a mesterségesen közbeiktatott cégeknek, hogy előtte kizárólag e-mailben tartották a kapcsolatot, és semmilyen biztosítékot nem kért, és nem is kapott a későbbi teljesítésre. A tranzakciók gazdaságilag teljesen irracionálisak voltak, kizárólag arra szolgáltak, hogy a frissen alapított cégek kifizethessék a nyomdaipari termékeket az áruval valóban rendelkező közösségi szereplőknek – tudatta a NAV.

A számlázás útja eltért az áru tényleges útjától, és az áruk raktározása is olyan cégeknél történt, amelyek szolgáltatását a közösségi partner, illetve a vizsgált kft. rendelte meg, a mesterségesen közbeékelt társaságok kihagyásával. A NAV megtagadta a fiktív számlák utáni adólevonási jogot – olvasható a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 21.

Egyre gyakoribb a terhelt és az ügyészség közötti egyezség

Folyamatosan nő a bűncselekmények száma Magyarországon. Komolyabb figyelmet fordít a vádhatóság a bűncselekményből eredő vagyoni hátrány visszaszerzésére. Gyakoribbá váltak az alkuk az ügyészség és a bűncselekmény elkövetői között. Többek között ezek a főbb megállapítások vonhatók le abból az éves összefoglalóból, amelyet a legfőbb ügyész pár hete nyújtott be a Parlamentnek. A Jalsovszky Ügyvédi Iroda szakértője segít elemezni az adatokat.

2024. november 21.

Médiatanács: nem terjesztett LMBTQ-propagandát a TV2

Újabb rádiós médiaszolgáltatási lehetőség használatára kiírt pályázati eljárásban hirdetett nyertest a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa november 19-i ülésén, amelyen azt is megállapította, hogy a Sztárban sztár All stars egyes, nézők által kifogásolt epizódjai nem voltak jogsértőek. A testület tájékoztatást kapott arról is, hogy a Fővárosi Törvényszék elutasította a Magyar RTL Televízió Zrt. Médiatanáccsal szembeni keresetét egy eljárás felfüggesztése iránt induló eljárásban.

2024. november 20.

NEM OKÉ – Összefogás az iskolai zaklatás ellen

A NEM OKÉ kampány célja, hogy az iskolai bántalmazást át- és túlélők trauma- és gyógyulásbeszámolóinak segítségével reményt adjon a jelenleg érintetteknek. A WMN-hez érkezett történetekből, a ma már felnőtt érintettek írásaiból is jól látszik, hogy a gyerekkorban átélt traumák nem múlnak el nyomtalanul.