Trócsányi: a kormánynak fontos a vidéki jogászképzés


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Magyarországon nincs jogásztúlképzés – mondta a miniszter.

A kormánynak fontos, hogy erősek legyenek a vidéki állam- és jogtudományi karok – mondta Trócsányi László igazságügyi miniszter a nemzeti kiválósági jogászösztöndíjasok szakmai napján. A miniszter kiemelte: nemcsak a három budapesti jog- és államtudományi kar, hanem az öt vidéki városban működő jogászképzés is fontos a kormánynak. Ezt bizonyítja az az ösztöndíjprogram is, amelyet minden félévben 250 vidéken tanuló jogászhallgató kap meg. Trócsányi László kitért arra: Magyarországon nincs jogásztúlképzés, a mostani hallgatóknak lesz helyük a munkaerőpiacon. A jó pozíciókért azonban verseny van, teljesíteni kell országos és nemzetközi versenyeken értük, és az Igazságügyi Minisztérium ösztöndíja is érték lesz majd a munkaerőpiacon.

Szólt arról is, hogy a kormány minden évben 500 millió forintot ad az IM-nek a jogászképzést támogató ösztöndíjprogramokra, valamint kutatási és oktatásfejlesztési programokra. Az ugyanis, hogy Magyarországon milyen jogászok dolgoznak majd húsz-harminc év múlva, a mai egyetemeken múlik. A miniszter reményét fejezte ki, hogy az IM ösztöndíjasai a jövőben a magyar jogászság legkiválóbbjai lesznek.

Trócsányi László elmondta azt is, hogy mivel a mai, globalizált világ jellemzője, hogy mindent túlszabályoz, a mai joghallgatóknak jogszabályok dzsungelében kell majd dolgozniuk.

A tárca munkájáról szólva ismertette: az IM méretét tekintve talán a legkisebb, ugyanakkor az egyik legfontosabb minisztérium. Ott készítik elő a jogszabályokat, emellett feladata együttműködni az Európai Unióval és képviselni Magyarországot, ha vitában áll az EU-val. Az IM ezenkívül kapcsolatot tart a jogászi hivatásrendekkel. Megjegyezte: a minisztérium munkája csak akkor lehet teljes, ha mindezek mellett szoros kapcsolatban áll az állam- és jogtudományi karokkal is.

A 2016 óta működő Nemzeti Kiválósági Jogászösztöndíj program keretében az öt vidéki jogi karról – Szeged, Debrecen, Pécs, Miskolc, Győr – tanulmányi félévenként összesen 250 hallgató részesül ösztöndíjban. Az ösztöndíjprogram szabályai szerint a pályázatokról az egyes karok döntenek a tanulmányi eredmény és a szakmai többletteljesítmények alapján. Akik bekerülnek a programba, azok fél évig havi 60 ezer forintos ösztöndíjban részesülnek. Az ösztöndíjat a hallgatók minden félévben újra megpályázhatják.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.