Trócsányi: nincs szükség európai ügyészségre


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A magyar igazságügyminiszter egy platformon van holland kollégájával.


Nem szükségszerű az európai ügyészség felállítása, ugyanis jelenleg is megvannak azok a keretek, amelyeken belül fel lehet lépni a korrupcióval szemben – közölte Trócsányi László igazságügyi miniszter, miután holland kollégájával, Ard van der Steurrel tárgyalt hétfőn Hágában.

A tárcavezető a tárgyalást követően arról tájékoztatta telefonon az MTI-t, hogy a kérdésben azonos állásponton voltak a holland miniszterrel, aki a törvényhozás döntése nyomán várhatóan nemmel fog szavazni a hivatal létrehozására az uniós igazságügyi miniszterek csütörtöki brüsszeli tanácskozásán.

A találkozón Ard van der Steur elmondta, a holland parlament alsóháza felkérte a kormányt, hogy ne támogassa az ügyészség felállítását, és kedden valószínűleg a szenátus is hasonlóan fog dönteni.

Ennek egyik oka, hogy úgy vélik, jelenleg is vannak olyan intézmények, mint például az uniós ügyészségi együttműködési szervezet (Eurojust), amelyek eljárnak az EU pénzügyi érdekeit sértő bűncselekményekkel szemben. Márpedig az európai ügyészi hivatal létrehozása ennek óhatatlan meggyengítésével járna, amit „Hollandia nem tud elfogadni és ami Magyarországnak sem megfelelő” – mondta Trócsányi.

Hozzátette, nemrég Svédországban is hasonló állásfoglalást fogadott el a törvényhozás, valamint „Magyarországon és Lengyelországban is vita folyik az ügyészség létrehozásának szükségességéről vagy szükségtelenségéről”.

A miniszter leszögezte, a korrupcióval szembeni fellépés rendkívül fontos mind európai, mind nemzeti szinten, azonban nem biztos, hogy „a megoldás újabb és újabb intézmények létrehozatalában van”. Kicsit vissza kell venni az „integrációs dühből”, inkább szünetre és az elért eredmények értékelésére lenne szükség – vélekedett.

A kétoldalú megbeszélésen kitértek a holland és a magyar igazságügyi tárca előtt álló feladatokra, az áldozatvédelem fontosságára és a migrációs válság témájára is. Utóbbi kapcsán Trócsányi hangsúlyozta, hogy a szolidaritás több módon értelmezhető, az is annak az egyik megvalósulási formája, hogy Magyarország a saját és egyben az egész európai közösség határait védi.

Trócsányi László mások mellett a holland törvényhozás több tagjával, köztük a képviselőház biztonsági és igazságügyi bizottságainak elnökeivel, illetve Jaap de Zwaannal, a Rotterdami Erasmus Egyetem professzorával is megbeszélést folytatott Hágában.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. október 30.

Parlament előtt a 2025-ös adócsomag

A kormány két lépésben megduplázná a családi adókedvezményt, 2 évvel meghosszabbítaná a kedvezményes, 5 százalékos lakásáfát, és kivezetni készül több különadót is. Parlament előtt az adócsomag.

2024. október 30.

NMHH: Ismerik, sokszor mégsem védekeznek a közösségi média veszélyei ellen a fiatalok

A serdülő lányok mintegy fele érzi magát kevésbé szépnek a közösségi médiafelületeken látottak hatására, mert sokukban nem tudatosul, hogy az online tér gyakran hamis valóságképet tár eléjük – egyebek mellett erre mutatott rá a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) kutatása, amely a 13–16 éves kamaszok közösségimédia-használati szokásait vette górcső alá.