Új elsőfokú eljárás lesz a pécsváradi polgármester elleni büntetőügyben


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Pécsi Ítélőtábla hatályon kívül helyezte a Szekszárdi Törvényszék elsőkokú ítéletét, egyben a bíróságot új eljárásra utasította abban az ügyben, amelyben több vádlottra – köztük Zádori János, Pécsvárad 2014 óta hivatalban lévő független polgármesterre – szabadságvesztést szabtak ki tavaly nyáron.

A táblabíróság a keddi döntésről szóló, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt írták, hogy a törvényszék által megállapított tényállás szerint a vádlottak, különböző gazdasági társaságok képviselőiként a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal megtévesztésével, állattartó telepek és technológiai berendezések korszerűsítésére jogtalanul igényeltek és hívtak le több mint 700 millió forintnyi európai uniós és állami támogatást.

A bíróság első fokon három vádlottat költségvetési csalás, számvitel rendjének megsértése, valamint hamis magánokirat felhasználása miatt 4 évtől 4 év 10 hónapig tartó szabadságvesztésre, gazdálkodó szervezet vezetésétől eltiltásra ítélte, és 200 millió forintnyi értékben vagyonelkobzást rendelt el. Három vádlottat bűnsegédként elkövetett költségvetési csalás, illetve számvitel rendjének megsértése, valamint hamis magánokirat felhasználása miatt próbaidőre felfüggesztett szabadságvesztésre, illetve pénzbüntetésre ítélt a bíróság.

Az ítélet ellen a vádlottak, védőik és az ügyészség is fellebbezett.

Az ítélőtábla az elsőfokú ítéletét hatályon kívül helyezte és a törvényszéket új eljárásra utasította.

A Szekszárdi Törvényszék tavaly azt közölte, hogy Zádori János független pécsváradi polgármestert első fokon, nem jogerősen négy és fél év börtönre, valamint csaknem 240 millió forint vagyonelkobzásra ítélték bűnsegédként és társtettesként elkövetett költségvetési csalás miatt.

Az akkori kommüniké szerint az ügy másodrendű vádlottja által képviselt MG Sziget Kft. 2012-ben és 2013-ban mintegy másfél milliárd forint támogatást nyert el az Európai Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Alaptól egy sellyei tojótyúktelep létrehozására. A vádirat szerint a baromfitelepen a pályázatban feltüntetett technológia helyett olcsóbbat építettek be, túlárazták a beruházást. Zádori János és az ügy hatodrendű vádlottja ehhez számlák kiállításával, szerződésekkel segítséget nyújtott. A polgármestert azzal is vádolták, hogy az általa képviselt cég nevében 37 millió forintos fiktív szerződést kötött az ötödrendű vádlott által képviselt céggel a baromfiistállókban végzendő munkára.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.