Változnak a titkos információgyűjtés szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Szerdán benyújtották az Országgyűlésnek a titkos információgyűjtés újraszabályozásáról szóló javaslatot. A kormány által javasolt átalakítás legfontosabb céljaként azt emelték ki, hogy egyértelművé tegyék: „konkrét bűncselekmény miatt, büntetőeljárási célból titkos tevékenység kizárólag a büntetőeljárási törvény keretei között legyen folytatható”. 


A parlament honlapján szerdán közzétett „a titkos információgyűjtés szabályainak az új büntetőeljárási törvénnyel összefüggő, továbbá a bírósági végrehajtás során a sértettnek megítélt polgári jogi követelések kielégítési sorrendjére vonatkozó rendelkezések módosításáról” szóló javaslatot Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes nyújtotta be a kormány nevében. Előadója Trócsányi László igazságügyi miniszter. 

Az általános indokolásban kiemelték: a kormány 2016 végén elfogadta az új büntetőeljárásról szóló törvény (Be.) tervezetét, amely új rendszer szerint, „leplezett eszközök” megnevezéssel átalakítja a titkos információgyűjtés és a titkos adatszerzés szabályozását. Az új Be.-ben kialakítandó szabályozás révén egyértelművé válik, hogy a bűnüldözési célú titkos információgyűjtés olyan különleges, leplezett tevékenység, amely a büntetőeljárás „szerves részét” képezi, azaz információk mellett bizonyítékok megszerzésére is irányul.

Az új büntetőeljárási kódex olyan rendszer kialakítását célozza, amely „e különleges nyomozási tevékenységet egyszerűen, átláthatóan és a többi büntetőeljárási rendelkezéssel koherensen szabályozza”. Ennek részeként az új törvény részletesebben rendelkezik a büntetőeljárásban alkalmazható leplezett eszközökről és módszerekről, meghatározza a büntetőeljárás és az egyéb célokból folytatott titkos információgyűjtés viszonyát, továbbá a rendőrség olyan, a titkos információgyűjtésre feljogosított szervei számára is biztosítja büntetőeljárási cselekmények végrehajtását, amelyek nyomozó hatósági jogkörrel egyébként nem rendelkeznek.

[htmlbox Változásfigyeltetés]

 

Az indoklásban rögzítik azt is, hogy a nyomozás előtt egy új eljárási szakasz, „előkészítő eljárás” is lesz. Itt is kiemelik viszont, hogy büntetőeljárás továbbra is bűncselekmény gyanúja alapján indul, de lehetőség lesz egyfajta előzetes felderítésre, amelynek célja a bűncselekmény gyanújának megállapítása vagy kizárása.

A javaslatban külön hangsúlyozzák, „sem az új büntetőeljárási törvény leplezett eszközökre vonatkozó rendelkezéseinek, sem a javaslatnak nem célja a jogrendszerben most is meglévő tartalmi keretek átlépése vagy jelentős megváltoztatása”. A javaslat nem változtat a bírói engedélyhez kötött és bírói engedélyt nem igénylő eszközök körén. A szabályozás nem teremt olyan új állami fellépési lehetőséget, amelyre ne lenne a most hatályos rendszerben is lehetőség – tették hozzá.

Garanciális szempontból fontos elemként emelik ki a titkos információgyűjtés határidejére vonatkozó szabályozást, jelenleg ugyanis – írják – többféle értelmezése van annak, hogy meddig folytatható titkos információgyűjtés egy adott ügyben.

A törvényjavaslatot – melynek több pontja sarkalatosnak minősül, ezért elfogadásához a jelenlévő országgyűlési képviselők kétharmadának igen szavazata szükséges – a Magyar Ügyvédi Kamarával is egyeztették – olvasható a szövegben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. szeptember 27.

Ruszofóbiával bővül az orosz btk.

Az orosz hatóságok a ruszofóbia-tétellel bővítenék a Büntető törvénykönyvet. Az ezzel kapcsolatos törvénymódosítási tervezet már el is készült.

2024. szeptember 27.

Magyarország az Európai Mestersége Intelligencia Testület első elnöke

Az Európai Unióban augusztusban lépett hatályba az „AI Act”, azaz a Mesterséges Intelligencia (MI) Rendelet, amely jogszabály célja, hogy egyensúlyt teremtsen a technológiai fejlődés előmozdítása és a biztonságos alkalmazás feltételeinek garantálása között.

2024. szeptember 27.

110 éves a Pesti Központi Kerületi Bíróság

2024. szeptember 1-jén volt 110 éve, hogy – az 1913. évi XXV. törvénycikk alapján – megkezdte működését a Pesti Központi Kerületi Bíróság jogelődjének tekinthető Budapesti Központi Királyi Járásbíróság. E hónapban azonban nem csupán a szervezet lett 110 esztendős, hanem a Jablonszky Ferenc által tervezett épület is. Az Országos Bírósági Hivatal „Ráth György Bírósági Történelem és Hagyományápolás Pályázat 2024.” című projektjének keretében, az OBH támogatásával megvalósult rendezvényeken emlékeztek meg az egyik legtekintélyesebb hazai bíróság bírái, igazságügyi alkalmazottai és az érdeklődők az 1914 óta eltelt 11 évtizedről.