Változnak az ügyek befogadási szabályai


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A Kúria október 16-án tartott teljes ülést, amelyen több előadást tartottak az új Polgári Perrendtartás és az új Közigazgatási Perrendtartás hatálybalépésével kapcsolatos változásokról.


Befogadási eljárási szabályok alkalmazásáról és az információszabadságról és az információs önrendelkezési jogról szóló törvény (továbbiakban: Infotörvény) módosításáról tartottak előadásokat a legfelsőbb bírói fórum bíráinak a Kúria Teljes Ülésén 2017. október 16-án.

A Kúria dísztermében dr. Darák Péter, elnök üdvözölte a résztvevőket, köszöntötte a Kúriára újonnan kinevezett bírákat és búcsúzott a nyugdíjba vonuló munkatársaktól. A Kúria elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy az új polgári és közigazgatási perrendtartási kódexek értelmében január elsejétől az ügyek, beadványok befogadási szabályai is változnak. Ezt követően dr. Sulyok Tamás, az Alkotmánybíróság elnöke és Bitskey Botond, a taláros testület főtitkára ismertette az Alkotmánybíróság befogadási szisztémáját, a szabályok meghozatalának okait, következményeit, a rendszer jellemzőit.
A Teljes Ülésen előadást tartott dr. Orosz Árpád, a Kúria Polgári Kollégiumának vezető–helyettese a befogadási eljárás kereteinek kialakításáról és dr. Berke Barna, az Európai Unió Törvényszékének bírája, aki az Európai Unió Bíróságainak működési rendjéről és a bírói kabinetek funkcióiról értekezett.

Dr. Péterfalvi Attila, a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatóságának elnöke a Bűnügyi Irányelvvel kapcsolatos Infotörvény módosításának főbb elemeit ismertette. A Kúria Teljes Ülése megválasztotta küldötteit a tisztújítás előtt álló Országos Bírói Tanácsba.
Utolsó napirendi pontként a Teljes Ülés meghallgatta a tanácselnöki beszámolókat.

(lb.hu)

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 17.

Az Európa Tanács nemzetközi egyezményt fogadott el a mesterséges intelligenciáról

Az Európa Tanács elfogadta az első olyan nemzetközi, jogilag kötelező érvényű szerződést, amelynek célja, hogy a mesterséges intelligenciát (MI) használó rendszerek alkalmazása során biztosítsa az emberi jogok, a jogállamiság és a demokrácia jogi normáinak tiszteletben tartását -közölte pénteken a strasbourgi székhelyű nemzetközi szervezet.

2024. május 17.

Döntött a Kúria: fizessenek a pervesztesek!

Sokan ismerhetik akár saját kárukon azt a jelenséget, hogy a bíróságok jellemzően mérséklik a pernyertes számára megítélt ügyvédi munkadíjakat. Ezzel a pernyertesnek indokolatlan veszteséget kell elkönyvelnie, közvetetten pedig piactorzító hatása is van. Most a Kúria precedensértékű, tehát kötelező döntésben reagált erre a jelenségre. Nézzük előbb a legfontosabb fejleményeket, majd azt, hogy mindez hogyan hat a perstratégiára!

2024. május 17.

Gyermek külföldre vitele: akár vissza is fordíthatnak a határon, ha nincs nálunk a megfelelő papír

Ha csak az egyik szülővel utazik egy kiskorú külföldre, akár csak néhány napra, érdemes hozzájáruló nyilatkozatot kérni a másik szülőtől is, hogy ne érje kellemetlen meglepetés az utazókat. Hosszabb külföldi tartózkodás, például munkavállalás vagy tanulmányok folytatása esetén mindenképpen szükség lesz a nyilatkozatra, de egy rövidebb kiruccanás esetén is kérhetik a hatóságok, és ennek hiányában akár meg is tagadhatják a határátlépést. Elvált szülők esetén, ha a különélő szülő viszi el a gyermeket, még büntetőügy is lehet abból, ha a külföldre utazás a gyermeket nevelő szülő hozzájáruló nyilatkozata nélkül történik.