Versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását rendelte el a bíróság az MVM számlázási gyakorlata miatt


Versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását rendelte el a bíróság az MVM számlázási gyakorlatával kapcsolatban – közölte a GVH csütörtökön.

A közlemény szerint Tóth Bertalan, az MSZP parlamenti frakcióvezetője nyújtott be keresetet a Fővárosi Törvényszékhez a GVH korábbi döntésével szemben, a törvényszék szóban kihirdetett ítéletében helyt adott a kereseti kérelemnek, és versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását rendelte el.

A közleményben felidézik, hogy Tóth Bertalan 2023 őszén fordult bejelentéssel a Gazdasági Versenyhivatalhoz az MVM számlázási gyakorlatát kifogásolva. A bejelentést a hivatal alaposan megvizsgálta, egyebekben adatokat kértek a bejelentőtől, a bejelentett vállalkozástól, figyelembe vették a beérkezett információkat, a rendelkezésre álló egyéb dokumentumokat, és értékelték a releváns tényeket.

Az eljárásban a GVH arra a megállapításra jutott, hogy a versenyfelügyeleti eljárás indításának feltételei nem álltak fenn a bejelentésben foglaltak és a bejelentés alapján lefolytatott eljárásban beszerzett adatok alapján.

Hangsúlyozták, a GVH számára minden fogyasztói jelzés fontos, amelyeket minden esetben ugyanazon jogi kritériumok mentén vizsgálnak ki. Amennyiben a bejelentők nem értenek egyet a versenyhatóság döntésével – a Magyarországon működő jogállamisági garanciáknak köszönhetően – a versenytörvény rendelkezései alapján bírósághoz fordulhatnak.

A bejelentés lezárását követően Tóth Bertalan az ilyenkor mindenki számára nyitva álló bírósági úton élt keresettel a GVH döntésével szemben, azt kérte a Fővárosi Törvényszéktől, hogy helyezze hatályon kívül a GVH döntését, és kötelezze új eljárás lefolytatására a versenyhatóságot – írták.

A GVH közlése szerint a bíróság a felek meghallgatását, az álláspontok vizsgálatát követően a 2024. május 9-én megtartott tárgyaláson az egyelőre szóban kihirdetett ítélet alapján adott helyt a kereseti kérelemben foglaltaknak, és rendelte el a versenyfelügyeleti eljárás lefolytatását.

A versenyhatóság felhívta a figyelmet arra, hogy a bíróság döntéséből fakadó rendelkezések pontos tartalma a bíróság döntésének írásba foglalása, kézhez vétele után ismerhető majd meg a felek számára, amely torzításmentes értelmezéséhez a nemzeti versenyhatóság mind a közvélemény, mind a bejelentő részére rendelkezésre áll.

Hangsúlyozták, az írásba foglalt döntést követően a GVH a bírósági ítéletnek megfelelően, a vonatkozó jogszabályok betartásával jár el. A bíróság által elrendelt versenyfelügyeleti eljárás megindítása nem jelenti annak kimondását, hogy az ügyben érintett vállalkozás a jogsértést elkövette. A versenyfelügyeleti eljárás minden esetben a tények tisztázására, ezen keresztül a feltételezett jogsértés bizonyítására irányul.

A versenyfelügyeleti eljárásról a GVH Versenytanácsa hoz döntést, amelyről a nemzeti versenyhatóság tájékoztatja a közvéleményt – áll a közleményben.

(MTI)


Kapcsolódó cikkek

2024. november 4.

Csökken az egyajánlatos szerződések száma

2024 első három negyedévében 5744 darab eredményes közbeszerzési eljárást folytattak le hazánkban az ajánlatkérők, mely összesen 12572 darab közbeszerzési szerződés megkötését jelentette. A közbeszerzések összértéke a tavalyi év azonos időszakához képest 46%-kal emelkedett, azaz összesen 2825,1 milliárd forintot tett ki. Ennek ellenére a rekordnak számító 2022-es évtől ez az érték még messze elmarad. Az előző évek azonos időszakához viszonyítva az egyajánlatos közbeszerzési szerződések számaránya mind az uniós, mind pedig a nemzeti eljárásrendben folyamatosan csökkenő tendenciát mutat, ami a verseny fokozódását jelzi.

2024. november 4.

Megindult a versenyfutás az új atomerőművekért az MI miatt

Irtózatos számítási kapacitás, következésképpen rengeteg energia és víz kell ahhoz, hogy fél világ az AI-jal írassa a leveleit, a nagy tech-cégek az atomenergia rehabilitációját látják a megoldásnak – írja az Euronews.