Rekordokkal indul az őszi jogszabálydömping


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Már nyáron is egyértelművé vált a miniszterelnök-helyettes által benyújtott őszi törvényalkotási programból, hogy sok terjedelmes és fontos jogszabály meghozatala várható az Országgyűlés őszi ülésszakában. Mégis meglepő, hogy augusztus utolsó napján rekord számú, 4 darab Magyar Közlöny jelent meg, melyek összesen 19 jogszabályt tartalmaztak. E 4 darab, egyetlen napon kiadott Magyar Közlöny terjedelme összesen 51 558 oldalra rúg, amit átlagos nyomtatási paraméterekkel kinyomtatva, közel 3 és fél méteres tornyot kapnánk.


Ezzel az idén megjelent Magyar Közlönyök oldalszáma összesen 68 316 oldalra nőtt. Érdekes megfigyelni, hogy 2015-ben a Magyar Közlönyök összoldalszáma 28 776 oldalt, 2014-ben pedig 27 022 oldalt tett ki – derül ki a Wolters Kluwer Kft. által szolgáltatott Jogtár® adatbázisból.

A szóban forgó, augusztus 31-én megjelent 4 Magyar Közlöny legterjedelmesebb anyaga a szakképzési kerettantervekről szóló 30/2016. (VIII. 31.) NGM rendelet volt a maga 50 983 oldalával. E rendelet másnap, azaz 2016. szeptember 1-jén lépett hatályba. Ha figyelembe vesszük, hogy az adott Magyar Közlöny 12:48:16-kor került fel a hivatalos publikációs honlapra, azt jelenti, hogy a kihirdetését követő 11 óra 11 perc 44 másodperc múlva hatályos volt. Hozzá kell tenni, hogy az átmeneti rendelkezés értelmében a rendelet hatálybalépését megelőzően indult iskolai rendszerű szakképzésben folyó képzéseket a megkezdésükkor hatályos szabályok alapján kell befejezni.

Az augusztus végi 4 darab Magyar Közlönyben megjelent 19 jogszabály közül 16 aznap vagy másnap hatályba is lépett. Ezzel igen mozgalmas lett a szeptember 1-je, ugyanis ezen az első őszi napon összesen 29 jogszabály lépett hatályba, 193 jogszabály módosult és 13 jogszabály vesztette hatályát – ad tájékoztatást a Jogtár® adatbázisa.

Az őszi törvényalkotási programból világosan látszik, hogy a mozgalmas jogalkotási tendencia ősszel is folytatódni fog: számíthatunk még a közigazgatási rendtartás, illetve a közigazgatási perrendtartás elfogadására, az e-közigazgatás, az elektronikus ügyintézés körének a bővítése érdekében az e-ingatlan-nyilvántartás törvényi hátterét biztosító módosítások parlamenti benyújtására, valamint az ún. egységes elektronikus ügyintézési rendszer kialakításához szükséges nagy terjedelmű törvényjavaslatra. Továbbá a tervek szerint még az idei évben megalkotja a Parlament a két legnagyobb új eljárási kódexet, a polgári perrendtartásról és büntetőeljárásról szóló törvényeket.

 

 


Kapcsolódó cikkek

2024. május 2.

NMHH: továbbra is az InfoRádió szólhat a Budapest 88,1 MHz-es frekvencián

Egyedüli pályázóként az InfoRádió Kft. nyerte meg a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság Médiatanácsa (NMHH) által a Budapest 88,1 MHz-es frekvencia használatára kiírt rádiós pályázatot, így a médiaszolgáltató szeptember 1-je után is folytathatja működését – közölte a hatóság kommunikációs igazgatósága.

2024. május 2.

Az EJEB megerősítette Olaszország jogát az amerikai Getty Múzeumban tárolt szoborra

Az Emberi Jogok Európai Bíróságának (EJEB) csütörtöki ítélete megerősítette Olaszország jogát arra, hogy visszaszerezze az amerikai Getty Múzeumban tárolt, i.e. 4. századból származó görög bronzszobrot, amelyet az olasz hatóságok szerint illegálisan vittek ki az országból – közölte a strasbourgi székhelyű szervezet.

2024. május 2.

Több évre visszamenőleg fizet jogdíjakat az előadóknak az EJI

A most lezárt jogosultkutatás során az Előadóművészi Jogvédő Iroda Egyesület (EJI) csaknem 210 millió forint, 2016 és 2022 között beszedett jogdíj jogosultját azonosította be és fizette ki pótlólag. Az EJI folytatja a tavaly beszedett jogdíjak felosztását is.