A legjobb befektetés a gyerek – 1. rész


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Beszélgetés dr. Spisák Béla ügyvéddel, okleveles borbírálóval és országos szakértővel, a Vinum Agriense Borlovagrend borkövetével


Nyíregyházi ügyvédként, 2006-tól a NYÜK elnökhelyetteseként, 2010-től titkáraként milyen a vidéki kamarai élet?

Spisák Béla ügyvéd, borkövet (Fotók: Csutkai Csaba)

Nagyon jól érzem magam Nyíregyházán. Tisztelet, megbecsülés övez, hasonlóan a több évtized óta kiszámítható, megbízható módon praktizáló ügyvédekhez. A Nyíregyházi Ügyvédi Kamara mentes mindenfajta belviszálytól, az ügyvédek közötti kapcsolat kollegiális. Irigykednek is azon kamarák egyes tagjai, ahol nem ez a helyzet. 1997-től vagyok elnökségi tag, a Magyar Ügyvédi kamara (MÜK) küldötte. A MÜK egyik Fegyelmi Fellebbviteli Tanácsában második ciklus óta dolgozom. 1975. december 20. napjától, még az államvizsga időszak kezdetén a közigazgatásban kezdtem el a pályafutásomat a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tanács VB Titkárság szervezési és jogi osztályán, mint jogi főelőadó. 1981-ben szövetkezetekben lettem jogtanácsos. Minden szövetkezettel kapcsolatos pert megnyertem, ezért folyamatosan növekedett a megbízások száma. 1990-ben felvettek a 67. számú jogtanácsosi munkaközösség tagjának, akiket 1991 márciusában felvettek a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Ügyvédi Kamarába (NYÜK korábbi neve), s létrejött a 4. Számú Ügyvédi Munkaközösség. Ezt követően megalapítottam a saját ügyvédi irodámat. Áttekintve az életet, azt gondolom, hogy az ügyvédi hivatás gyakorlása a legszebb jogi pálya. Éltem a szabad ügyfélválasztás jogával, mert az ügy első bírája mindig az ügyvéd. Nem kényszerítettem magam sohasem arra, hogy minden fajta megbízást elvállaljak. Ha azt láttam előre, hogy pervesztés várható, azt tanácsoltam, inkább egyezzünk meg, mert így kevesebb költségbe kerül. Ha egy ügyvéd kellő szakmai felkészültséggel, tapasztalattal alaposan áttekinti előzetesen az ügyet, és azt a hatályos jogszabályok és az aktuális bírói gyakorlat alapján nyerhetőnek hiszi, nagy valószínűséggel meg is fogja nyerni. Nehezebb a helyzet, ha nincs kikristályosodott joggyakorlat, hiszen akkor a bírósági tanácsoktól függően bármely döntés lehetséges, amit egyszerű állampolgárral nehéz megértetni.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Emlékszik az első perére?

Az első perem 1976-ban egy munkaügyi jogvita volt Budapesten. Az egyik nevelőotthon igazgatója tettleg bántalmazott több gyereket, ezért fegyelmi büntetésben részesítették, s elbocsátották, amellyel szemben jogorvoslattal élt. Kétszeres törvényességi óvás is volt az ügyben. A Legfelsőbb Bíróság elnökhelyettese és a Legfőbb Ügyész helyettese is eljárt az ügyben. Először hatályon kívül helyezték a fegyelmi büntetést. Másodszorra kimondták, ha akár egy esetben is bizonyított a gyerek bántalmazása – bizonyítottuk, hogy égő csikket oltott el az egyik gyerek talpán! –, akkor a legsúlyosabb fegyelmi büntetés kiszabható. Végül nyertünk és helyben hagyták az eredeti döntést.

Hogyan került kapcsolatba a borokkal? Tudniillik a Vinum Agriense Borlovagrend tagjaként az ügyvédek körében Ön rendelkezik kizárólag felsőfokú borszakértői képesítéssel.

1971 óta költözött be az életembe a bor szeretete és a borkóstolás. Azóta járom az országot és a világot, ahol igényes, prémiumkategóriás borkóstolási lehetőség van. Bejártam mind az öt kontinenst, a legizgalmasabb „nagy utazásom” Ausztrália és Új-Zéland volt, ahol a hosszú repülőút után társas gépkocsival végigjártuk Új-Zélandot, annak középső részéig. Az útvonal Auckland-Dunedin-Alexandra-Qeenstown-Christchurch-Kaikoura-Blenheim-Wellington volt. Az utat 6 szálláshellyel 8 nap alatt tettük meg csodálatos tájakon. Minden nap több pincészetet kerestünk fel. Bemutatták az ottani szőlőtermesztést (februárban a szüret időszakában voltunk a borgazdaságokban), a borfeldolgozást is és megkóstoltuk a pincészetek legjobb borait. Ez a nászutunkkal egybekötött szakmai borút volt, melynek során eszembe jutottak Hamvas Béla mondatai: „Mámor nélkül az élet mit sem ér. Mámor nincs szerelem nélkül. A bor a folyékony szerelem, a nő maga az igazi szerelmi lény.” Ausztráliában Melbourne térségében és Adelaide térségében lévő borgazdaságokat látogattunk meg a Cook-szoroson komphajóval történt átkelést, majd repülőutakat követően. Az élmények közül kiemelkedő volt Ausztráliában, Adelaide-ben a Penfolds borászatban a prémiumkategóriás borok kóstolása. Egyik módszerük az, hogy amerikai és francia tölgyfahordót is használnak és mindkettőben legalább 18 hónapig érlelik a borokat. Utána ezeket összekeverik és így különleges ízvilágú borok jönnek létre. Az amerikai tölgyfahordókban a vaníliás, karamelles illat és ízhatások kerülnek a borba, míg a francia égetésű tölgyfa hordóknál a csokoládé, meggy, kakaó jegyek jelennek meg. Ezeknek az ötvözete izgalmas. Korábban már sokat tanultam egri és tokaji borászoktól, borászatoktól, de a borral való minőségi kapcsolat 1997-re tehető. Ekkor hívtak meg Egerbe, a Borrendek Országos Közgyűlésére, ahol megválasztottak a Vinum Agriense Borlovagrend borkövetének. Cikkek jelentek meg a sajtóban, idős termelők arra voltak kíváncsiak, hogy az egri bikavért hogyan készíteném el. Az egri bikavérről tudni kell, hogy legalább háromfajta bornak a házasítása, egy-egy fajta aránya legalább 5, de legfeljebb 50 százalék, és van egy borbíráló bizottság, amelyben borszakértők érzékszervi vizsgálat után engedélyezik azt, hogy a beküldött borminta használhassa a bikavér elnevezést. Tettem akkor egy esküt, hogy fellépek a borhamisítók ellen és vigyázok az egri bikavér jó hírnevére, amelyet azóta is betartok.

Mi a jó bor?

A jó bor az, ami a nőt engedelmessé, a férfit határozottá teszi. A jó borok közül elsődlegesen a Nyíregyházához legközelebb eső, az egri és a tokaji történelmi borvidéken termelt borokat említeném. A tokaji borvidék kapcsán azokat az édes borokat tudom javasolni az édesszájú borfogyasztóknak – melyek édesbor-kategóriában a világon a legtöbb aranyérmet szerezték nemzetközi borversenyeken –, amelyeken a botrytis illat- és ízhatás érződik. Van egy penicillinhez hasonló tartalom is ezekben a borokban – gondoljunk az 5-6 puttonyos aszúkra –, melynek nagyon jó élettani hatása van. Kifejezetten egészséges a fogyasztásuk. Az egri vörösboroknál pedig ki kell emelnem a vörösborból a rezveratrol nevű kémiai anyagot, ami jótékony hatással van a vérkeringésre, a koszorúereket tisztítja és meghosszabbítja az emberek életét. Köztudott, hogy a spanyol, francia, olasz vörösborfogyasztók sokáig élnek.  

Borszakértői képesítése mellett az átlagnál jobb az illat- és ízérzéke, de jó szervezési készséggel is rendelkezik, ezért nemcsak borbírálóként kérik fel, hanem szervezőként is.

2008-ban rendeztük Nyíregyházán az ügyvédeknek az Országos Ügyvédi Vezetői Értekezletet, melynek elvállaltam a gasztronómiai főszervezését. Kibéreltük erre az alkalomra a patinás nyíregyházi Krúdy Vígadót és megszereztem a lánya, Krúdy Zsuzsa által dedikált Krúdy kedvenc receptjeit tartalmazó könyvet. Ebből választottunk 9 fajta Krúdy ételt – ezeket a rendezvény előtt zsűriztük –, melyekhez országos és nemzetközi borversenyeken nyertes, kilencféle, aranyérmes magyar bort párosítottam. A menü tartalmazta Krúdy híres húslevesét (marhahúsból, szegyből, velős csontból, lábszárból, farokból), hozzá a gőzölgő főtt húshoz fűszeres paradicsommártás és velős pirítós volt tálalva. Ehhez jött a Syrah rosé bor. A többi ételhez is megtaláltuk a finom fehér-, rosé- és vörösborokat. Katalán pezsgőkóstoló is volt – közöttük a spanyol király egyik fogadási pezsgője – és a cég magyarországi képviselője magyar szablyával „nyitotta fel” a magnum palackokat. A rendezvény színvonalát emelte, hogy Krúdy műveiből olvasott fel a meghívott előadóművész és cigányzenekar játszott a vacsora alatt. Örülök, hogy akkor egy igazi Krúdy-korabeli ebédet és vacsorát tudtunk prezentálni. Idézem Krúdy Gyula egyik  mondatát: „A borok tanninját nem lehet eltenni, elillannak ők az élettel együtt.” A Budapesti Ügyvédi Kamara szervezte az első borversenyt az ügyvédek által készített borokból. A zsűri elnökének a főszervező, dr. Réti László elnök úr kért fel. Kellemes meglepetés ért, magas színvonalú, kiváló minőségű borokat bírálhattunk, mint például az ötputtonyos tokaji aszú, amelyik bármelyik nemzetközi borversenyen is aranyérmet kaphatott volna. Megállták a helyüket az igényesen elkészített balatoni borok is, kellemes illattal és komplex ízvilággal, hosszú lecsengéssel. Ezek is alkalmasak voltak nemzetközi megmérettetésre. Ami pedig az egyéb szakmai és társadalmi szerepvállalásomat illeti, közigazgatási kollégiumi vezetőként évek óta rendszeresen szervezek a NYÜK-ben az adó- és illetékjogszabályok, valamint az ingatlan-nyilvántartási jogszabályok változásával, a joggyakorlat alakulásával kapcsolatosan a NAV és a földhivatal szakembereinek részvételével előadásokat és konzultációkat. Ezt a jövőben is szükségesnek tartom, amelyre jelentős érdeklődés van ügyvédek és ügyvédjelöltek között. Mintegy 10 éve társadalmi munkában részt veszek az ügyvédjelöltek oktatásában. 16 éve kezdődött a NYÜK és a Szatmárnémeti Ügyvédi Kamara között interprofesszionális nemzetközi szakmai találkozó, tapasztalatcsere, melynek – a NYÜK korábbi elnökének, dr. Hubay Pál és jelenlegi elnökének, dr. Halmos Tamás elnök uraknak a felkérésére – a szervezője vagyok. A rendezvényeken többször részt vett dr. Bánáti János úr, a MÜK elnöke. E rendezvények segítették országos szinten a kapcsolat felvételét a MÜK és a Romániai Ügyvédi Kamara között. Szeretném, hogy a szakmai, baráti kapcsolat fennmaradjon.

Spisák Béla névjegye
1976-ban a JATE ÁJK-n diplomázott. A Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Tanács VB Titkárság szervezési és jogi osztályán volt jogügyi főelőadó, majd a jogi szakvizsga után 1981–1990 között mezőgazdasági szövetkezeteknél jogtanácsos. 1991-ben a nyíregyházi 4. Számú Ügyvédi Munkaközösséghez igazolt, majd saját ügyvédi irodájában folytatta praxisát. Szakterülete a bankjog, az ingatlan-, föld- és gazdasági ügyek, társasági és cégjog, házassági bontóperek, közös vagyon, közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatos perek. Hat éves korától hegedült, 14 éves korától fagottozott, középiskolásként a Szabolcsi Szimfonikus Zenekar tagja. 1971–1976 között a JATE néptánccsoportja zenekarának vezetője. 1997-től a Vinum Agriense Borrend Borkövete, 2001-től országos borszakértő, 1997-től a Nyíregyházi Ügyvédi Kamara elnökségének és a Magyar Ügyvédi Kamara Teljes Ülésének tagja, 2006-tól a Nyíregyházi Ügyvédi Kamara elnökhelyettese, 2010-től titkára, 2010-től a Magyar Ügyvédi Kamara egyik Fegyelmi Fellebbviteli Tanácsának tagja.

Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.