A munkavégzés nem üresítheti ki a házi őrizetet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A házi őrizet (vagy a lakhelyelhagyási tilalom) részleges feloldására nem ad okot a munkaviszonyból származó munkavégzési kötelesség teljesítése, ha a munkahely a lakhelytől több mint harminc kilométer távolságra van, mivel a tilalom részleges feloldása a kényszerintézkedés tartalmát kiüresítené – a Kúria eseti döntése.


A tényállás

Az elsőfokú bíróság a vádlottat bűnösnek találta, ezért hét év szabadságvesztésre és hét év közügyektől eltiltásra ítélte. A határozat kihirdetését követően, a másodfokú bírósági eljárás befejezéséig a bíróság elrendelte a vádlott házi őrizetét. A vádlott védője elsődlegesen a házi őrizet helyett lakhelyelhagyási tilalom elrendelése, másodlagosan a házi őrizet részleges feloldása érdekében terjesztett elő indítványt, amelyet az ítélőtábla elutasított.

Az ítélőtábla eljárása

Az indítványban a védő azzal érvelt, hogy a vádlott otthonából nem tudja ellátni könyvelői feladatait a másik városban található munkahelyén, ez a körülmény pedig álláspontja szerint indokolja a házi őrizet megszüntetését, illetve a részleges feloldását. Az ítélőtábla szerint ennek megengedése a vádlottnak olyan mozgási szabadságot biztosítana, amely kiüresítené mind a házi őrizet, mind a lakhelyelhagyási tilalom tartalmát.

A fellebbezés tartalma

A fellebbezésben a védő azzal érvelt, hogy az ítélőtábla érvelésének elfogadása esetén a kényszerintézkedés részbeni feloldására egyáltalán nem kerülhetne sor, majd hozzátette, hogy a házi őrizet részleges feloldása mellett sem sérülnének a büntetőeljárás eredményes lefolytatásához kapcsolódó érdekek.

A Kúria megállapításai

A Kúria hangsúlyozta, hogy a két kényszerintézkedés közül egyértelműen a házi őrizet korlátozza jobban a terhelt mozgásszabadságát, mivel a terhelt a lakását csak a mindennapi élet szokásos szükségleteinek biztosítása, gyógykezelés, vagy más hasonlóan fontos ok esetén hagyhatja el. A házi őrizet elrendelése esetén nincs mód arra, hogy a terhelt a lakásától eltérő helyen végezzen munkát.

A lakhelyelhagyási tilalom ezzel szemben nem a szorosan vett lakóhely (ház, lakás) elhagyásának tilalmát jelenti, hanem meghatározott település, körzet elhagyásának megtiltását. Ez a Kúria álláspontja szerint szűkebb fogalom, mint a közigazgatási egységet képező lakóhely. Lakhelyelhagyási tilalom elrendelésekor a bíróságnak lehetősége van, hogy a közigazgatási egységen belül differenciáljon. Arra azonban nincs lehetősége, hogy különböző közigazgatási egységekben lévő lakóhely és munkahely között a terhelt állandónak tekinthető mozgását lehetővé tegye.

Ptk. Mesterhármas

Az új Ptk. három aspektusból – szerkesztőbizottsági tag, ügyvéd és bíró szemével.

A sorozat rendezvényei:

2014.09.16.  Családjog –  Dr. Szeibert Orsolya, Dr. Szűcs Andrea, Kristófné Dr. Kontra Erzsébet
2014.10.08.  Jogi személy – Dr. Csehi Zoltán, Dr. Tomori Erika, Dr. Gál Judit
2014.11.19.  Dologi jog – Dr. Menyhárd Attila, Dr. Gárdos Péter
2014.12.16.  Az új Ptk. és az Mt. együttes alkalmazása – Dr. Berke Gyula, Dr. Pál Lajos, Tálné Dr. Molnár Erika
2015.01.13.  Öröklési jog –  Dr. Szeibert Orsolya, Hídvéginé Dr. Adorján Lívia
2015.02.17.  Kötelmi jog – Dr. Lábady Tamás, Dr. Fuglinszky Ádám, Dr. Kemenes István

Helyszín: Budapesti Ügyvédi Kamara

Bővebb információ és jelentkezés>>

Mindezek alapján a Kúria arra a következtetésre jutott, hogy sem a lakhelyelhagyási tilalom, sem a házi őrizet részleges feloldása nem terjedhet odáig, hogy a vádlott hetente két munkanapon a lakóhelye (ahol a házi őrizet helyét a bíróság kijelölte) és másik helységben lévő munkahelye között ingázzon. A munkahely és a lakóhely közötti több mint 30 kilométeres távolság heti kétszeri megtétele kiüresítené mindkét kényszerintézkedés tartalmát.

Ezért a Kúria az ítélőtábla végzését helybenhagyta.

Az ismertetett döntés (Kúria Bpkf. I. 504/2014.) a Kúriai Döntések 2014/8. számában 238. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.