A nem létező védelem ára


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A zsarolás bűncselekménye szempontjából természetes egység, ha a vádlott több ízben fenyegeti meg a sértettet annak érdekében, hogy a követelt pénzösszeget megkapja vagy a sértett több részletben teljesíti a követelést – a Zalaegerszegi Törvényszék egyedi döntése.


A tényállás

Ami a tényállást illeti, a vádlott és a sértett évek óta jól ismerték egymást, a sértett, mint autószerelő több alkalommal javította a vádlott autóit. 2011 nyarán a sértett ittas állapotban az egyik presszóban nézeteltérésbe került ismerőseivel, akik őt és barátját is megpofozták. A sértett ijedtében, és hogy a további bántalmazást megelőzze, mobiltelefonján úgy tett, mintha felhívná a vádlottat és tőle kérne segítséget. Bár a tényleges telefonhívásra nem került sor, a bántalmazók ennek hallatára a további bántalmazással felhagytak.

A vádlott az eset után pár héttel tudomást szerzett az esetről. Személyes találkozásuk során közölte a sértettel, hogy rossz néven veszi, hogy támadóival szemben rá hivatkozott. Bár a sértett tényleges védelmet nem kért a vádlottól, a vádlott a nem létező védelemért védelmi pénz jogcímén 100 000 forintot követelt tőle, amelynek megfizetésétől a sértett nem zárkózott el, de anyagi helyzete miatt egy-két hét haladékot kért. Mivel nem tudott fizetni, a vádlott két hét elteltével folyamatosan zaklatta őt telefonon, és veréssel fenyegetette, ha nem fizet. A terhelt komolyan vette fenyegetést, ezért félelmében a visszatérő telefonhívások és fenyegetések hatására úgy döntött, fizetni fog. A terhelt részletekben tudott csak fizetni, ezért a vádlott továbbra is rendszeresen fenyegette, hogy a teljes összeget ki kell fizetnie, különben „agyonveri” vagy elküldi hozzá két emberét, egy alkalommal még a munkahelyén is felkereste.

A sértett a fenyegetés hatására rossz idegállapotba került, nyugtatót szedett, végül a teljes összeget kifizette.

Az elsőfokú eljárás

A járásbíróság bűnösnek találta a vádlottat folytatólagosan elkövetett zsarolás bűntettében,mivel a vádlott jogtalan haszonszerzés végett a sértettet élet és testi épség elleni fenyegetéssel készpénz átadására kényszerítette.Mindezért 3 év börtön fokozatban végrehajtandó szabadságvesztésre ítélte.

A fellebbezés tartalma

A védő a fellebbezésében vitatta az elsőfokú bíróság ténymegállapító tevékenységét. Álláspontjuk szerint a sértett önként, kényszer és fenyegetés nélkül adta át a vádlottnak a tényállásban szereplő pénzösszegeket, jóllehet ezt cáfolta a sértettnek a nyomozás során tett többszöri kihallgatásakor is fenntartott terhelő vallomása. A megyei főügyészség a cselekmény minősítéséből a folytatólagos elkövetés megállapításának mellőzését kérte, egyebekben az ítélet helybenhagyását indítványozta.

II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia

2016. május 11-12. között kerül megrendezés a II. Wolters Kluwer Jogi Konferencia, melynek fő témái között az új Ptk. gyakorlata, valamint az új polgári perrendtartás szerepel.

Előjelentkezési akciónk keretében 2015. december 31-ig 149 990 Ft (+ áfa) helyett 128 990 Ft-ért (+ áfa) jelenkezhet.

Részletes program és jelentkezés >>

A másodfokú bíróság megállapításai

A másodfokon eljáró törvényszék helytállónak találta az elsőfokú bíróságnak a vádlott bűnösségére vonatkozó következtetését, a bűncselekmény minősítéséből azonban a folytatólagos elkövetést mellőzte.A bíróság szerint a vádlott a magatartását folyamatosan fejtette ki a sértettel szemben, amely arra irányult, hogy őt a pénz átadására kényszerítse és ezzel neki vagyoni hátrányt okozzon. A bíróság hangsúlyozta, hogy a cselekmény elkövetését nem teszi folytatólagossá az, hogy a vádlott több ízben fenyegette meg a sértettet annak érdekében, hogy a követelt pénzösszeghez hozzájusson és a követelését a sértett több részletben teljesítette.

Az elkövetési magatartások ismétlődése, a fenyegetések többször történő megvalósulása természetes egységet valósít meg. A zsarolás esetében a jogtalan haszonszerzési célzat természetes egységbe vonja az elkövetési magatartások ismétlődését, halmozódását.

Mindezek alapján a másodfokú bíróság az elsőfokú bíróság annyiban változtatta meg, hogy a bűncselekmény egyébként helyes minősítéséből a folytatólagos elkövetésre utalást mellőzte.

Az ismertetett döntés (Zalaegerszegi Törvényszék Bf. 302/2014.) a Kúriai Döntések 2015/8. számában 26. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.