Autóban a kinyomott hívás is bírságot ér?


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A járművezetés közben a beérkező hívásnak a kézben tartott mobiltelefon gombjának benyomásával történő visszautasítása a KRESZ 3. § (2) bekezdésébe ütköző telefonhasználat – a Kúria döntése.


Az ügy előzménye

A felperest helyszíni ellenőrzés során a H. Rendőrkapitányság közterületi szolgálatot teljesítő rendőrei intézkedés alá vonták, mert a járművezetés közben kézben tartott mobil rádiótelefont használt. A jegyzőkönyvben a felperes a szabálysértés elkövetését nem ismerte el, mivel állítása szerint „a hívást azonnal kinyomta”. A Rendőrkapitányság a KRESZ 3. § (2) bekezdésének megsértése miatt (a „gépkocsi vezetője menet közben kézben tartott mobil rádiótelefont nem használhat”) közigazgatási bírság megfizetésére kötelezte a felperest.
A felperes fellebbezését az alperes elutasította és az első fokú határozatot helybenhagyta. Megállapítása szerint ugyanis a beérkező telefonhívás elutasítása is a telefon használatának fogalmi körébe tartozik, így a szabályszegés ténye bizonyított.

Az elsőfokú bíróság döntése

Az elsőfokú bíróság a felperes keresetét elutasította. Megállapította, hogy a KRESZ 3. § (2) bekezdésében foglalt szabálysértést önmagában a mobiltelefon vezetés közben történő kézben tartása nem valósítja meg. A szabályszegés megvalósulásához szükséges az is, hogy a gépjárművezető a kézben tartott mobiltelefon valamilyen funkcióját használja. A vezetés közbeni telefonhasználat megtiltása a közlekedés biztonságát szolgálja, mert a mobiltelefon használata elvonhatja a gépjárművezető figyelmét és veszélyhelyzet alakulhat ki. Ehhez pedig bármilyen rövid időtartamú mobiltelefon-használat elegendő lehet, így a mobiltelefon egyik gombjának megnyomásának időtartama is, ezért a KRESZ 3. § (2) bekezdése nem értelmezhető úgy, hogy csak a vezetés közben kézben tartott mobiltelefonon való beszélgetés és szöveges üzenet írása a tiltott. Minden olyan, a használat körébe tartozó cselekmény, amelynek során a mobiltelefon funkcióját használják, így az is, ha telefonra érkező hívás fogadását visszautasítják, a mobiltelefon tiltott használata körébe tartozik.

A felülvizsgálati kérelem tartalma

A felperes felülvizsgálati kérelmében azt hangsúlyozta, hogy a vezetés közben kézben tartott mobil rádiótelefon használatát nem követte el, azért utasította vissza a beérkező hívást, hogy ne kövessen el jogsértést.

A Kúria megállapításai

A Kúria megállapította, hogy a mobiltelefon használata mind a telefonhívás fogadását, illetve kezdeményezését vagy a fogadás visszautasítását felöleli, hiszen a mobiltelefon használata azt jelenti, hogy a gépjárművezető vezetés közben a mobiltelefon egyes funkcióját igénybe veszi. Vezetés közben a mobiltelefon-használat a gépjármű vezetőjének figyelmét elvonhatja a járművezetéstől, a közlekedésben veszélyhelyzetet eredményezhet, ezért a használatot a KRESZ 3. § (2) bekezdése tilalmazza.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 05. 30.:  Kft. változások és az új Ptk. – Dr. Kisfaludi András

2014. 06. 27.:  Új cégjogi szabályok – Dr. Hámori Andrea

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Bővebb információk és jelentkezés itt!

A felperes a helyszíni ellenőrzésekor elismerte, hogy a mobiltelefon vezetés közben a kezében volt és a jegyzőkönyvben foglalt nyilatkozata szerint „a hívást azonnal kinyomta”. Ez a gépjárművezetői nyilatkozat önmagában elegendő a jogszabálysértés megállapításához, hiszen a fogadás visszautasítása a mobiltelefon használatának minősül. Így a Kúria a jogerős ítéletet hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria, Kfv. II. 37 034/2012.) a Közigazgatási-Gazdasági Döntvénytár 2014/4. számában jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.