Házassági vagyonközösség nem zárható ki visszamenőlegesen


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Jó erkölcsbe ütközik, ezért semmis a házassági vagyonjogi szerződés azon pontja, mely nem csak a jövőre nézve, hanem az életközösség 17 évvel korábbi létrejöttére visszamenőleg is kizárja a vagyonközösséget, és ezáltal az ingatlan-nyilvántartásban közös néven feltüntetett ingatlant különvagyonként nevesíti – a Kúria eseti döntése.


A felek 1991-től élettársi kapcsolatban éltek, 1995 októberében pedig házasságot kötöttek, amelyből egy közös gyermekük származott. Kapcsolatuk átmeneti megromlásakor, 2006-ban, az alperes ügyvédet bízott meg házassági vagyonjogi szerződés elkészítésével, amit a felek végül 2008-ban írtak alá. A szerződés tartalmáról előzetesen nem beszéltek a felperessel, tartalmának jogi következményeiről nem tájékoztatták. A felek életközössége 2009-ben szűnt meg, a felperes ekkor az alperes kizárólagos tulajdonaként nyilvántartott ingatlanból a közös gyermekkel a szüleihez költözött.

A házassági szerződés tartalma

A felek a szerződésben rögzítették, hogy a házastársi életközösségből eredő házassági vagyoni viszonyaikat az életközösség megszűnésére is kiterjedően a szerződéssel akarják rendezni. A kontraktus vitatott 3. pontjában részletesen meghatározták a nyilvántartások szerint részben közös tulajdont képező, de a szerződés értelmében az alperes különvagyonába tartozó vagyonelemeket (4 ingatlan, 3 kft.). A pont utolsó mondata pedig kimondta, hogy a szerződés aláírásakor a feleknek nincs közös vagyonuk.

Rögzítették továbbá, hogy a felperes az alperes kizárólagos tulajdonában álló ingatlant az életközösség megszűnése esetén elhelyezési és térítési igény nélkül elhagyja, valamint abban is megállapodtak, hogy a házassági életközösség időtartama alatt bármely jogcímen szerzett ingatlanjaik, ingatlanilletőségeik, ingóságaik, követeléseik, vagyoni értékű és egyéb jogosultságaik annak a félnek a különvagyonába tartoznak, akinek az ingatlan-nyilvántartás vagy más nyilvántartások szerint az a nevén áll.

Az első- és másodfokú bíróság eljárása

A felperes nyújtott be kereset, amely a házasság felbontására, a lakáshasználat rendezésére, a lakáshasználati jog ellenértékének megfizetésére, továbbá a házastársi közös vagyon megosztására irányult. Kérte továbbá a házassági vagyonjogi szerződés létre nem jöttének, továbbá érvénytelenségének a megállapítását, elsődlegesen semmisségi okokra, jogszabályba és a jó erkölcsbe ütközésre hivatkozva. A bíróság jogerős részítélettel határozott a házasság felbontásáról, a felperes további kérelmét elutasította.

A másodfokú bíróság részben megváltoztatta az elsőfokú döntést, kimondva a szerződés 3. pontjának érvénytelenségét. A bíróság meglátása szerint a szerződés maga vegyes természetű: részben állapotrögzítést tartalmaz, részben a házassági életközösség időtartamára a házastársak közötti vagyonjogi rendszerre fogalmaz meg a családjogi szabályoktól (a házastársak osztatlan közös tulajdona mindaz, amit a házassági életközösség ideje alatt akár együttesen, akár külön-külön szereztek, kivéve azt, ami valamelyik házastárs különvagyonához tartozik) eltérő megállapodást. A bíróság kifogásolta, hogy a szerződés ama kitétele, miszerint a feleknek a szerződés aláírásakor közös vagyona nincs, még csak utalást sem tartalmaz arra, hogy a rögzített vagyoni állapot a házastársi közös vagyon bármilyen megosztásának következménye lenne.

A Kúria szerint nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközik, a családvédelmi érdekeket súlyosan sérti az a szerződéses rendelkezés, amely a házastársak életközösségének kezdő időpontjára visszamenően kizárja mindazon vagyontárgyak tekintetében a közös vagyonszerzést, amelyek az együttélés alatt a családjogi törvény alapján a házastársak közös tulajdonába kerültek

A bíróság meglátása szerint az, hogy a felek csaknem 17 év életközösség és közös gazdálkodás után mondták ki a szerződésükben visszamenőlegesen a közös vagyon keletkezésének hiányát, és a házasságkötést követő 13 évig az érzelmi és a gazdasági alapon nyugvó életközösségük úgy működött, hogy arra a családjogi törvényben szabályozott törvényes vagyonjogi rendszer volt az irányadó, megalapozza a szerződés érvénytelenségét. A bíróság szerint a házastársak közös egyetértéssel abban a tudatban vállalták szerepüket a család életében és a közös gazdálkodásban, hogy vagyonszerzésük az általános szabályok szerint történik, a közös vagyon egyenlő arányú szerzésének törvényi vélelme alapján. A felek a vagyonjogi szerződésük megkötéséig közösen gazdálkodtak, közös vállalkozásaik voltak, közösen vettek fel hiteleket, amelyek törlesztése a gazdálkodás gyakorlatának megfelelően történt.

A bíróság meglátása szerint ellentétes a társadalom általános erkölcsi értékítéletével a szerződésnek az a rendelkezése, amely az életközösség kezdő időpontjára visszamenőleg bevezeti a teljes vagyonelkülönítés rendszerét, kizárva a házastársi közös vagyon keletkezését. Különösen azért, mivel a házasság egyik legfontosabb célja, hogy kiszolgáltatottság nélkül kiszámítható és tervezhető egzisztenciális és gazdasági biztonságot nyújtson a házastársak számára, az együttélés céljára rendelkezésre álló anyagi javak egyenjogúságon alapuló használatával. Ezt a szemléletet támasztja alá és emeli törvényi szintre a bíróság szerint, hogy az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) már kifejezetten kiköti, hogy a házassági életközösség alatt kötött házassági vagyonjogi szerződésben a házastársak csak a jövőre nézve rendelkezhetnek a vagyonelkülönítő rendszer bevezetéséről.

Mindebből következően a bíróság a szerződés 3. pontját nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközőnek, ezért semmisnek találta. Ennek következtében pedig a felek vagyonszerzésére a szerződés megkötéséig a családjogi törvényt, míg az ezt követő időszakra a szerződésben meghatározott vagyonelkülönítő rendszert tekintette irányadónak.

Az alperes felülvizsgálati kérelmében a jogerős részítélet megváltoztatását és a kereset elutasítását kérte.

A Kúria megállapításai

A Kúria maradéktalanul egyetértett a másodfokú bíróság döntésével. Álláspontja szerint nyilvánvalóan jó erkölcsbe ütközik, a családvédelmi érdekeket súlyosan sérti, a felperesre nézve kirívóan hátrányos az a szerződéses rendelkezés, amely a házastársak 17 évi együttélését követően az életközösség kezdő időpontjára visszamenően kizárja mindazon vagyontárgyak tekintetében a közös vagyonszerzést, amelyek az együttélés alatt a családjogi törvény alapján a házastársak közös tulajdonába kerültek. A másodfokú bírósághoz hasonlóan a Kúria is kiemelte a felek közös gazdálkodását, hozzátéve, hogy a családban kialakult munkamegosztásnak megfelelően a felperes nevelte a felek gyermekét, míg az alperes biztosította a család magas színvonalú megélhetését. A Kúria szerint ilyen körülmények mellett a társadalom általános értékítéletét egyértelműen sérti a közös vagyon hiányára vonatkozó megállapítás.

Bírósági Döntések Tára

A folyóirat egyfelől publikációs fórumot kíván biztosítani a megyei, illetve az ítélőtáblai döntések számára, másfelől azzal, hogy a mértékadó bírósági döntések közül válogat, a jogalkalmazás egységességét kívánja támogatni.

További információ és megrendelés >>

Mindezek alapján a Kúria megalapozottnak találta a szerződés részleges érvénytelenségét és a jogerős részítéletnek a felülvizsgálattal támadott rendelkezéseit hatályában fenntartotta.

Az ismertetett döntés (Kúria Pfv. II. 21 696/2014.) a Kúriai Döntések 2015/9. számában 254. szám alatt jelent meg.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.