Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda
A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.
Melyek a legfőbb szakterületei az irodának?
A DLA Piper Hungary-t ma Magyarország legnagyobb és legelismertebb üzleti profilú ügyvédi irodái között tartják számon. Az üzleti élet valamennyi jogi szakterületét lekövetjük, így ügyfeleinket – többek között – társasági jogi és tranzakciós, munkajogi, finanszírozási, ingatlanjogi, adójogi, vitarendezési, szabályozási, IP-jogi, technológiai jogi, adatvédelmi, egészségügyi jogi tanácsadással is segítjük. Szaktudásunk, tapasztalataink, szakemberállományunk révén azon kevés magyar ügyvédi iroda közé tartozunk, amely valóban teljes körű jogi szolgáltatás nyújtására képes. Magyarországon a DLA Piper nem csak jogi szolgáltatások széles skáláját ajánlja, hanem emellett adójogi és pénzügyi tanácsadási szolgáltatásokat is nyújt.
Egy sikeres ügyvédi iroda működéséhez nélkülözhetetlen egy pontos, megbízható és fejlődni képes jogi adatbázis. Melyek a legfontosabb szempontok Önnek egy jogi adatbázis kiválasztásánál? Miért véli úgy, hogy a Jogtár® a jó választás?
Fontos szempont, hogy a lehető legnagyobb mennyiségű, releváns, minőségi jogi tartalom elérhető legyen, illetve, hogy a tartalmak között könnyedén lehessen keresni. Egy jogi adatbázis esetén elvárás továbbá, hogy olyan kényelmi és kutatást gyorsító funkciókat tegyen elérhetővé, ami nagy mértékben tudja növelni a hatékonyságot. A jogszabályokon túl egyéb jogi anyagok, így szakcikkek, bírósági döntések elérhetősége is kulcsfontosságú.
Mit szeret a legjobban a Jogtárban?
A Jogtár egyik legnagyobb előnye az elérhető adatbázisok mennyisége. Használatával egy helyen elérhetőek a jogszabályok szövegein túl a vonatkozó kommentárok, bírósági döntések és szakcikkek, akár az adott paragrafusnál kigyűjtött formában.
Melyik kényelmi funkciót, szolgáltatást tartja a leghasznosabbnak?
A gyorsabb keresés érdekében kiemelten fontos a kedvenc jogszabályok funkció, illetve a jegyzet funkció használata, amely könnyedén elérhetővé teszi az irodán belüli tudásmegosztást. A jegyzet funkció esetén lehetőséget lehetne teremteni szakirodalmi és más joganyagokra történő kereszt hivatkozások elhelyezésére a jegyzet szövegében. Továbbá reméljük, hogy hamarosan a bírósági döntések kivonat funkciója teljes mértékben képes lesz összefoglalni az adott határozat releváns részeit.
Mennyire tudja követni az új funkciók megjelenését, a fejlesztéseket? Kipróbálja az újdonságokat?
Hírlevelek, illetve a kapcsolattartónk által tartott demo alkalmak útján kapunk értesítést az új funkciókról. Hasznosnak látnák a Jogtár megnyitásakor egy üzenet által értesítést kapni az új funkciókra vonatkozóan.
Amikor új kollégát keresnek elvárás vagy előnyt jelent a Jogtár® ismerete?
Azt gondoljuk, hogy ma már pályakezdő kolléga esetén is alapelvárás a hatályos jogszabályok közötti magabiztos keresési képesség, és ennek körében a Jogtár ismerete, értő használata.
A fiatal tehetségek megtartása, bevonzása komoly kihívást jelent a hazai ügyvédi irodák számára. Milyen választ adnak erre a magyar irodában, hogyan támogatják a fiatalokat, pályakezdőket?
Talent Pool gyakornoki programunk célja, hogy lehetőséget biztosítsunk a tehetséges joghallgatók számára még az egyetemi évek alatt megtapasztalni azt, hogy milyen is egy nemzetközi ügyvédi irodánál dolgozni. Sajátossága a programunknak, hogy a gyakornoki időszak (3-6 hónap) eredményes elteltét követően kifejezetten bátorítjuk Talent Pool tagjainkat, hogy szerezzenek minél több gyakornoki tapasztalatot más környezetben is, hozzák ki a legtöbbet egyetemi éveikből. Hiszünk benne, hogy egy kiegyensúlyozott és reális szakmai elképzeléssel rendelkező pályakezdő nagyobb tudatossággal tud karrierépítésbe belevágni nálunk. Ehhez persze minden segítséget meg is adunk., többek között a buddy programunkkal, irodán belüli coaching lehetőségekkel és heti szintű képzési rendszerünkkel (Junior Academy). Lehetőséget biztosítunk továbbá Kollégáink számára irodán belüli és kívüli, hazai és nemzetközi képzési eseményeken, konferenciákon való részvételre. Irodánk kiemelt figyelmet szentel a munkavállalói jóllét fenntartására és fejlesztésére, amely keretében számos sport- és szabadidős tevékenységet szervezünk és igyekszünk minőségi közösségi élményt nyújtani kollégáink számára.
A DLA Piper számos pro-bono jellegű munkát végez világszerte. Ki tudna emelni pár olyan tevékenységet ezzel kapcsolatban, amire különösen büszke a magyar irodát illetően?
Elkötelezettek vagyunk abban, hogy pro bono tanácsadás keretében jogi támogatást nyújtson civil szervezetek számára. Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy globális hálózatunk 2022-ben elnyerte a „The Lawyer Awards – Pro Bono Initiative of the Year” díját.
Budapesti irodánk 2023-ban 50-nél is több kollégánk részvételével, elsősorban gyermekvédelmi, környezetvédelmi és emberi jogi kérdésekben támogatott pro bono kezdeményezéseket. Büszkék vagyunk arra, hogy számos hazai és nemzetközi kezdeményezést indítottunk útjára az elmúlt években: például a DLA Piper és az UNHCR közös jogi oktatási programsorozatát, mely az ukrán menekültek megsegítését tűzte ki célul. De folyamatosan együttműködünk számos más civil szervezettel is (pl. Hintalovon Alapítvány, Csodalámpa Óhaj-Sóhaj Kívánság Teljesítő Alapítvány, Mosoly Alapítvány).