Itt a fogyasztóihitel-törvény kompakt kommentárja – 5. részlet


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Sorozatunk a közvéleményt visszatérően foglalkoztató kérdésben, összesen öt részletben ismerteti a Wolters Kluwer új kommentárját, mely a fogyasztói hitelekről szóló törvény értelmezésben segít eligazodni – nemcsak jogászoknak.

A Wolters Kluwer gondozásában megjelenő, a Kompakt kommentár a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvényhez című kiadványban a szerzők – a műfaj sajátosságainak megfelelően – paragrafusonként elemzik a törvény szövegét, melynek során részletesen feltárják a tárgyalt rendelkezések európai uniós szabályozási hátterét, végigveszik esetleges módosításait és az egyéb jogszabályokkal, esetenként felügyeleti ajánlásokkal fennálló kapcsolódási pontjait. A kommentárt nem csupán a gyakorló jogászok forgathatják haszonnal, hanem a fogyasztók és a pénzügyi szolgáltatók munkatársai is. Sorozatunk utolsó részében a fogyasztónak nyújtott hitelről szóló törvény (Fhtv.) előtörlesztésre vonatkozó 23. §-ának magyarázatát olvashatják. A részlet szerzője: Torma Nikoletta.

A sorozat első részlete itt, a második itt, a harmadik itt , a negyedik pedig itt olvasható.

Előtörlesztés – Az Fhtv. 23. §-ához

Áttekintés

Az előtörlesztés a hitelszerződés alapján fennálló tartozás teljesítési idő előtti teljes (lényegében végtörlesztés) vagy részleges kiegyenlítését jelenti. Mint az Fhtv. több jogintézményére, az előtörlesztésre is igaz, hogy a szabályozás keretét, az elvárt alapvető követelményeket európai uniós irányelvek rögzítik. Az Európai Parlament és a Tanács 2008. április 23-ai 2008/48/EK irányelve is tartalmazott e tárgyban rendelkezéseket (16. cikk – Határidő előtti visszafizetés), melyek implementációja az Fhtv. hatálybalépésével történt meg.

Az Fhtv. 25. §-a már röviddel a hatálybalépés után, 2010. november 27-én módosult, ennek célja – az akkori gazdasági folyamatokra reflektálva – annak biztosítása volt, hogy a fogyasztót a számára biztosított jog gyakorlásában ne akadályozza és ne terhelje indokolatlan költség, ugyanis – ahogy a módosító törvény általános indokolása is rámutat – elterjedt gyakorlat volt a pénzügyi intézmények között, hogy tiltották, vagy csak magas költség megfizetése mellett tették lehetővé a hitel előtörlesztését.

A korábbinál szélesebb körű módosítást jelentett a 2016. március 21-én hatályba lépett változás, melyet az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 4-ei 2014/17/EU irányelvének való megfelelés indokolt. Az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 4-ei 2014/17/EU irányelve szerint az előtörlesztés tekintetében szükséges bizonyos uniós szintű előírás (lásd 25. cikk), ugyanakkor lehetővé teszi a tagállamok számára, hogy maguk határozzák meg a joggyakorlás feltételeit. A törvénymódosítás következtében megszűnt a korábbi különbség a lakáshitelek és a szabad felhasználású jelzáloghitelek előtörlesztési költségei között, egységes felső határok lettek megállapítva. Új rendelkezésként került be az Fhtv. 25. §-ába a (8) bekezdés, mely az előtörlesztéssel kapcsolatos tájékoztatási kötelezettséget szabályozza, összhangban az Európai Parlament és a Tanács 2014. február 4-ei 2014/17/EU irányelve 25. cikkével (4) bekezdésével.

Az európai uniós pénzügyi szabályozás szélesebb körű felülvizsgálatának részeként került sor a pénzügyi közvetítőrendszer egyes elemeit érintő törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló 2020. évi CX. törvény elfogadására, amely 2021. március 10-ei hatállyal módosította az Fhtv.-t is. Az Fhtv. 25. §-a kiegészült a (9) bekezdéssel, melyben garanciális jelleggel meghatározták azt az időtartamot, amely alatt a hitelezőnek a fogyasztó előtörlesztési szándékára válaszolnia kell, illetve azt, hogy mennyi idő alatt kell az előtörlesztés teljesítését elszámolnia, ezzel tovább erősítve a fogyasztók jogainak védelmét a folyamatok kiszámíthatóbbá tételével.

A Ptk. 6:131. §-ának rendelkezéseivel összhangban az Fhtv. további speciális szabályokat tartalmaz a fogyasztói hitelszerződésekkel kapcsolatos előtörlesztésre vonatkozóan. Hasonlóan a Ptk. 131. §-ához, az Fhtv. szerint a hitelező a felajánlott előtörlesztést – minden további kikötés, feltétel nélkül – köteles elfogadni. Az Fhtv. 24–25. §-a tartalmazza az idő előtti teljesítésből közvetlenül fakadó költségekre vonatkozó rendelkezéseket, e költségekre a Ptk. 6:131. §-ában is utalás történik. Fontos kiemelni azonban, hogy az ellentételezés nem illeti meg minden esetben a hitelezőt, csak bizonyos feltételek együttes teljesülése esetén lesz jogosult rá, mértéke pedig felső határhoz kötött.

Értelmezéssel kapcsolatos jogi problémák

Az előtörlesztés lehetősége valamennyi fogyasztó alanyi joga. Fontos kiemelni, hogy a teljes előtörlesztés (végtörlesztés) nem azonos a hitelszerződés felmondásával, az Fhtv. 20/A. §-a szerinti ingyenes felmondási jog nem érinti a fogyasztó előtörlesztéshez való jogát.

Ha a hitelszerződés kötelmi jellegét tekintjük, az előtörlesztés lényegében a Ptk. által szabályozott idő előtti teljesítésnek felel meg. A Ptk. 6:36. §-a főszabályként kifejezetten lehetővé teszi az idő előtti teljesítést, ugyanakkor az alábbi két feltétel együttes teljesülése esetén teszi csak kötelezővé annak elfogadását,

– ha az lényeges jogi érdekét nem sérti

– és a kötelezett az ezzel járó többletköltségeket viseli.

Ehhez képest speciális szabályokat tartalmaz a Ptk. 6:43. §-a, mely kifejezetten a pénztartozás idő előtti teljesítésére vonatkozik, és rögzíti, hogy a jogosult – minden további feltétel vizsgálata nélkül – a teljesítési idő előtt felajánlott teljesítést köteles elfogadni. Ez a rendelkezés diszpozitív kötelmi norma, vagyis a felek a Ptk. 6:43. §-ának rendelkezéseitől eltérhetnek, az előteljesítés lehetőségét feltételhez köthetik, vagy kizárhatják az elfogadásának kötelezettségét. A Ptk. 6:131. §-a – tovább szűkítve a pénztartozások körét – a fogyasztói szerződésből eredő pénztartozás idő előtti teljesítését szabályozza. Lényeges eltérés a Ptk. 6:43. §-ához képest, hogy a fogyasztó és a vállalkozó (esetünkben hitelező) közötti jogviszonyban az előteljesítés lehetőségét nem lehet kizárni, semmis a pénztartozás idő előtti teljesítését kizáró, illetve az olyan kikötés, amely a fogyasztóra az idő előtti teljesítésből közvetlenül fakadó költségeken kívüli terhet ró.

Joggyakorlat

A Győri Törvényszék kimondta, hogy az az üzletszabályzatba foglalt rendelkezés, miszerint csak hátralék hiányában, illetőleg átütemezési és előtörlesztési díj fizetése esetén van lehetőség az ügyfél részéről az előtörlesztésre, az Fhtv. 23. §-ának (1) és 24. §-ának (1) és (7) bekezdésébe ütközik, tehát semmis (Győri Törvényszék P. 21.037/2017/13.).

Az Fhtv. 24. §-ához

Értelmezéssel kapcsolatos jogi problémák

Az Fhtv. 24. §-ának rendelkezéseit a jelzáloghitelre nem kell alkalmazni.

Nem illeti meg a hitelezőt az Fhtv. 24. §-ának (1) bekezdése szerinti költségtérítés

– a fizetési számlához kapcsolódó hitelkeret-szerződés esetén,

– ha az előtörlesztés visszafizetési biztosítékként kötött biztosítási szerződés alapján történt,

– ha 12 hónap alatt egy alkalommal a fogyasztó által teljesített előtörlesztés összege nem haladja meg a 200 000 forintot.

A fenti kizáró tényezőkön felül további korlát, hogy főszabály szerint a hitelező kizárólag akkor jogosult ellentételezésre,

– ha az előtörlesztés olyan időszakra esik, amikor a hitelkamat rögzített, és

– az ellentételezésként megtérítendő költségek méltányosak, objektíven indokolhatók és közvetlenül kapcsolódnak az előtörlesztéshez.

Az ellentételezés mértékének meghatározása során kulcsfontosságú tényező az előtörlesztés időpontja és a hitel szerződés szerinti lejáratának időpontja közötti időtartam, a megtérítendő költségek felső határa ehhez igazodva lett meghatározva az alábbiak szerint:

– ha az előtörlesztés időpontja és a hitel hitelszerződés szerinti lejáratának időpontja közötti időtartam meghaladja az egy évet: maximum az előtörlesztett összeg 1%-a,

– ha az előtörlesztés időpontja és a hitel hitelszerződés szerinti lejáratának időpontja közötti időtartam nem haladja meg az egy évet: maximum az előtörlesztett összeg 0,5%-a,

azzal a további megkötéssel, hogy a megtérítendő költségek nem haladhatják meg az előtörlesztés időpontja és a hitel hitelszerződés szerinti lejáratának időpontja közötti időtartamra fizetendő hitelkamat összegét az előtörlesztés időpontjában érvényes feltételek figyelembevételével.

Joggyakorlat

A Fővárosi Ítélőtábla álláspontja szerint a perben támadott pénzintézeti üzletszabályzatba foglalt rendelkezés akkor felelne meg az Fhtv. rendelkezéseinek, ha a normaszöveghez illeszkedve egyértelművé tenné és megkülönböztetné a jelzáloghitel, valamint az egyéb kölcsönszerződések előtörlesztésére vonatkozó feltételeket oly módon, hogy abból egyértelmű legyen a fogyasztó számára is, hogy nem jelzáloghitelek esetén csak akkor jogosult a hitelező előtörlesztési díj vagy egyéb költség felszámítására, ha az előtörlesztés olyan időszakra esik, amikor a hitelkamat rögzített (Fővárosi Ítélőtábla Gf. 40.187/2018/6.).

Tudjon meg további részleteket a Kompakt kommentárról.

A cikk a Wolters Kluwer Hungary Kft. termékeire/szolgáltatásaira vonatkozó reklámot tartalmaz.


Kapcsolódó cikkek

2024. április 26.

Így választ jogi adatbázist egy nagy ügyvédi iroda

A DLA Piper magyarországi csapata 1988 óta nyújt jogi szolgáltatásokat hazai és nemzetközi ügyfelei részére, jelenleg az egyik legnagyobb hazai ügyvédi iroda. Mi alapján választ egy ekkora ügyvédi iroda jogi adatbázist? Milyen szempontokat vesznek figyelembe, milyen funkciókat tartanak fontosnak a napi munkavégzés során? Erről beszélgettünk az ügyvédi iroda munkatársával.

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.