Jogászdíj 2019 Red Carpet – Reflektorfényben a díj átadói II.


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A közelgő 2019-es Wolters Kluwer Jogászdíj Díjátadó felvezetéseként rövid interjúkat olvashatnak az elismeréseket átadó szakemberekkel. Ezúttal az Adójog kategória díjátadója, Dr. Magyar Csaba, a Magyar Okleveles Adószakértők Egyesületének alelnöke, a Szent István Egyetem Gazdasági Karának oktatója, a Crystal Worldwide Zrt. vezérigazgatója válaszolt kérdéseinkre.

Miben látja a Jogászdíj mint „intézmény” valódi jelentőségét?

Sebastian Coe, kétszeres olimpiai bajnok középtávfutó egyszer azt nyilatkozta, hogy a sportolói karrierje során mindig az volt a célja, hogy jobb sportolóvá váljon, mint amilyen az adott pillanatban – akár a jövő héten, a jövő hónapban vagy a jövő évben. A fejlődés volt a cél. Az érem csupán ennek a célnak az eléréséért kapott végső jutalom volt. A Jogászdíj kapcsán is ezt a megközelítést érdemes figyelembe venni, hiszen a résztvevőket nem csak a győzelem motiválja, hanem a szakmai tökéletességre való törekvés is.

Mit képvisel az Ön számára, hogy átadhatja az egyik kategória díját?

Büszkeséggel tölt el, ha személyesen gratulálhatok a győztesnek, ugyanakkor nem szabad megfeledkezni arról, hogy most csak a pályamunkákat értékeljük. Ezek viszont nem jöhettek volna létre, ha a versenyzők nem töltöttek volna sok-sok évet tanulással és késő estig tartó munkával.

Miként vélekedik az Ön által képviselt díjkategória napjainkban betöltött szerepéről, illetve milyen fontos jövőbeli tendenciákra számít ezen a színtéren?

Ez egy egyedülálló kategória, hiszen itt mindig a magyar adózókért izgulunk az állami költségvetéssel szemben. Ha a trendet nézzük, akkor az adójogon belül a nemzetközi adózás vált az egyik legfontosabb szereplővé, hiszen ez a terület soha nem változott még annyit, mint az elmúlt 5 évben. Ráadásul ezzel párhuzamosan a globális adóverseny egyre kiélezettebbé vált, egyáltalán nem mindegy, hogy mekkora szelethez jut hazánk az „adótortából”. Magyarország az International Tax Competitiveness Index szerint a 14. helyen áll a ranglistán. Bízom benne, hogy jövőre már olyan pályaművekkel is találkozhatunk, amely Magyarországot egy külföldi befektető szemszögéből mutatja be mint adótervezési helyszínt nemzetközi összehasonlításban. Ez egyben azt is jelentené, hogy kivételesen a hazai költségvetésnek drukkolhatunk (egy másik állammal szemben).

A Jogászdíj kiemelt célkitűzése, hogy elismerje a joghallgatók, illetve a fiatal pályakezdők eredményeit. Hogyan látja a felnövekvő jogászgeneráció helyzetét? Mennyivel lesz könnyebb/nehezebb dolguk érvényesülniük, mint a mostani rangidősöknek?

Richard Susskind Az ügyvédség vége? című könyvében a klasszikus ügyvédséget temette a technológiai fejlődés ravatalozójában, azonban a GDPR és a blockchain is megmutatta, hogy akadnak bőven feladatok azoknak a jogászoknak, akik a lehetőséget, nem pedig a végzetet látják a schumpeteri „teremtő rombolásban”. Ezen felül – ahogy az előző kérdésnél kiemeltem – a nemzetközi adózás is tartogat még bőven új kihívásokat a szakma részére.

Kíváncsi, hogy kik lesznek idén az Év Jogászai? Vegyen részt a Wolters Kluwer Jogászdíj 2019 Díjátadón a Hilton Budapest City-ben! Tájékozódjon a jelöltekről, és foglaljon asztalt ide kattintva!


Kapcsolódó cikkek

2024. április 25.

A jövő jogásza podcast: folyamatautomatizálás a jogi munkafolyamatokban

A Wolters Kluwer LegalTech Meetup sorozatának nemrégiben megtartott eseményén a folyamatautomatizálásról volt szó. A témát folytatjuk podcastunkban, ahol tovább boncolgatjuk hogyan tudjuk hatékonyabbá tenni jogi munkafolyamatainkat is a Power Automate és a Copilot segítségével.

2024. április 22.

Az ELTE ÁJK csapata kiemelkedően szerepelt a médiajogi és adatvédelmi perbeszédmondó verseny Világdöntőjén

Az idei tanévben ismét megmérettette magát az ELTE ÁJK csapata a legnevesebb médiajogi, szólásszabadsági és adatvédelmi nemzetközi perbeszédmondó versenyen, a Monroe E. Price Media Law Moot Court Competition-ön. Az idei Világdöntőn az ELTE – legjobb európaiként – a világ legjobb nyolc csapata közé jutott, és emellett megnyerte a verseny írásbeli beadványainak összesített első helyezését (Best Memorials Award).