Képviselőjelöltek kampánytámogatása


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

A módosult választási jogszabályok alapján a képviselőjelöltek közvetlen állami támogatásban részesülnek. A támogatás rendelkezésre bocsátásának részletes szabályait tartalmazza egy NGM rendelettervezet.


A nemzetgazdasági miniszter rendelettervezete a választási kampánytevékenységek állami támogatásának részletes szabályairól szól. A jogszabályt az országgyűlési képviselők választása kampányköltségeinek átláthatóvá tételéről szóló 2013. évi LXXXVII. törvény szerint adható támogatásokra kell alkalmazni.

A Magyar Államkincstár  a támogatás rendelkezésre bocsátása érdekében országos választási kincstári számlát, valamint megyénként megyei választási kincstári számlát nyit. Az országgyűlési képviselők általános és időközi választásán jelöltséget szerzett egyéni választókerületi képviselőjelölt támogatását a jelölt választókerülete szerinti megyéhez tartozó választási kincstári számláról bocsátja rendelkezésére úgy, hogy a kincstári számla alá rendelt kártyaelszámolási számlát nyit, a kártyaelszámolási számla felett a támogatás összegéig a jelölt számára rendelkezési jogot biztosít. A jelölt támogatása a jelölt és a kincstár által megkötött megállapodás alapján bocsátható rendelkezésre.

A jelölt az illetékes választási bizottság által történt nyilvántartásba vétele jogerőre emelkedésének napját követő második naptól jogosult a megállapodás megkötésére. A megállapodást személyesen, a kincstárnak a jelölt választókerülete szerint illetékes megyei igazgatóságán kötheti meg.

Azon jelölteknek, akikre a leadott érvényes szavazatok száma nem éri el az egyéni választókerületben leadott érvényes szavazatok legalább 2 %-át, a támogatás felhasználásáról elszámolást benyújtani nem kell, a kincstár a Nemzeti Választási Iroda értesítését követő öt napon belül határozatot hoz a támogatás összegének a visszafizetéséről. 

A végső elszámolását, a kifizetést igazoló bizonylatok másolatát, a számlaösszesítő űrlapot, valamint a kincstári kártyát, a kincstárnak a jelölt választókerülete szerint illetékes megyei igazgatóságához nyújtja be a választókerületi eredmény jogerőre emelkedését követő tizenöt napon belül.
A jelölt a bizonylatok másolatát aláírásával és „Az eredetivel mindenben megegyező” szöveg feltüntetésével hitelesíti. Az elszámolás részeként a számlaösszesítő űrlapon kiadási tételenként szöveges indoklást kell adni arról, hogy az adott tételt milyen célra használta fel. A jelölt a benyújtással egyidejűleg írásban nyilatkozik arról, hogy a támogatást és a kincstári kártyát szabályszerűen használta fel. Amennyiben a jelölt az elszámolását határidőben nem nyújtja be, a kincstár határozatot hoz a támogatási összeg kétszeresének kincstári számlára történő befizetéséről.

 


Kapcsolódó cikkek

2024. április 24.

Szolgáltató közigazgatás – 3. rész

Alábbi cikksorozatunk betekintést ad a Szolgáltató közigazgatás – A tájékoztatáshoz való jog a magyar szociális ellátórendszerben című Wolters Kluwer-kiadvány egyes részleteibe.

2024. április 23.

A hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárások versenyre gyakorolt káros hatásai és kivételes körülmények közötti alkalmazhatósága 

A Közbeszerzési Hatóság Elnöke a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás kapcsán hangsúlyozza, hogy az ajánlatkérőknek a közbeszerzési eljárás előkészítése során, az eljárásfajta kiválasztásakor törekedniük kell a gazdasági versenyt támogató beszerzési megoldások és eljárásfajták alkalmazására. Az ajánlatkérők formális indokok alapján nem alkalmazhatnak hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást.