Mediáció: a perköltség, az időhúzás és a többi


Ez a cikk több mint egy éve került publikálásra. A cikkben szereplő információk a megjelenéskor pontosak voltak, de mára elavultak lehetnek.

Noha a közvetítői eljárás független a polgári pertől – annak perjogi és egyéb értelmében –, ám a gyakorlatban jelentős kapcsolatban állnak egymással. Ennek lényege: a közvetítői eljárás helyettesítheti a bíróságit – a jogszabály megalkotásának épp volt a célja. Érdemes sorra venni a polgári perrendtartásnak a közvetítői eljárásra vagy a közvetítőre vonatkozó szabályait.


A Polgári Perrendtartásról (Pp.) az 1952-es III. törvény rendelkezik, míg a közvetés jogintézményét a 2002-ben születet LV. törvény vezette be. Mivel ez utóbbi alapvető lényege, hogy helyettesítheti a bírósági eljárást, ezért érdemes megvizsgálni a kettejük viszonyát.

A Pp. több helyen szól a közvetítés kötelező voltáról. Ilyen jogszabályi rendelkezés azonban jelenleg nincs, ám az egyes családjogi tárgyú ügyekben a bíróság hozhat olyan rendelkezést, mely erre kötelezi a feleket.  A Pp. egy sajátos rendelkezéssel szeretne súlyt adni a közvetítői eljárásnak: a 121. paragrafus (4) bekezdése szerint „ha a felek közötti jogvitában közvetítői eljárás volt folyamatban, a keresetlevélben erre utalni kell”.

A Pp. 148. § (1) szerint a bíróság a per bármely szakában megkísérelheti, hogy a felek a jogvitát vagy a vitás kérdések egy részét egyezséggel rendezzék. Ennek érdekében – az eljárás szünetelése mellett –lehetőség van arra, hogy a jogvitát közvetítővel folytassák, ha pedig ez eredményre vezet, ennek megfelelően folytatni az ügyet: kérni az egyezség jóváhagyását, vagy hagyni, hogy a szünetelés miatt amúgy is megszűnjön a per. A szabály itt is a szokásos: ha az egyezség megfelel a jogszabályoknak, a bíróság azt végzéssel jóváhagyja, ellenkező esetben pedig a jóváhagyást megtagadja, és az eljárást folytatja.

Az ÚJ Jogtár bemutatja: Ügyvédreggeli 2014.         Készüljünk együtt a Ptk. jelentős változásaira!

2014. 09. 12.:  Újdonságok a polgári perjog területén – Dr. Sántha Ágnes

2014. 10. 03.:  Vállalkozási szerződések – Dr. Barta Judit

2014. 11. 07.:   Vezető tisztségviselők felelőssége az új Ptk.-ban – Dr. Gárdos Péter

2014. 12. 05.:   Adásvételi szerződések – Dr. Kisfaludi András

Helyszín: Hilton Budapest Westend, 1062 Budapest Váci út 1-3.

Kötelező a peres eljárás felfüggesztése abban az esetben, ha a közvetítői eljárás igénybevétele kötelező – erről a Pp. 152. paragrafusának (3) bekezdése rendelkezik. Ugyanakkor a kötelező közvetítői eljárás megindítása érdekében felfüggesztett tárgyalást folytatni kell, ha a) bármelyik fél igazolja, hogy a közvetítői eljárás befejeződött; b) bármelyik fél igazolja, hogy az első közvetítői megbeszélésen részt vett, de az eljárás nem indult meg; vagy c) a közvetítői eljárás igénybevételére kötelező határozat közlésétől számított két hónap eredménytelenül telt el.

A Pp 155. paragrafusának (3) bekezdése szerint a közvetítői eljárásra kötelező és tárgyalást felfüggesztő határozat ellen nincs helye külön fellebbezésnek.

Jogos a kérdés, mi történik akkor, ha elhúzódik a közvetítés? Noha a szünetelés nem hosszabbodik meg, a tárgyalás annak befejeztéig nem folytatható – feltéve, hogy a) a közvetítői eljárás igénybevételére kötelező bírósági határozat közlésétől számított két hónapon belül a megindították a közvetítői eljárást; b) az eljárás elhúzódását a felek legkésőbb a szünetelési határidő lejárta előtt nyolc nappal a bíróságnak közösen bejelentik.

Mediációs egyezség. Ha valaki ennek ellenére perre megy, mélyen a zsebébe kell nyúlnia

Érdemes kitérni a költségviselési szabályokra is, melyek három részre bonthatók. Az egyik a megállapodás ellenére való perlés esete. A Pp. 80 paragrafusának (3) bekezdése szerint „ha a közvetítői eljárásban létrejött megállapodás ellenére a megállapodással rendezett jogvita tárgyában a megállapodást megkötő felek bármelyike a bírósághoz fordul, a pert indító fél a per eldöntésére való tekintet nélkül kötelezhető a perben felmerült valamennyi költség megfizetésére”.

A másik eset a közvetítés elmulasztása, igénybevételének megtagadása. Ha a bíróság – a jogszabályban meghatározott esetben – közvetítői eljárásra kötelezi a feleket és a közvetítő felkérése vagy az első közvetítői megbeszélés megtartása valamelyik fél önhibájából eredő mulasztása miatt hiúsul meg, a bíróság a felet pénzbírsággal sújtja. Az önhiba hiányát a mulasztó félnek kell valószínűsítenie. (Pp. 8. paragrafus 6-ik bekezdés.)

Végül tisztázandó, mi számít a perköltség részének? Kötelező közvetítői eljárás esetén a perköltséghez – a fél kérelmére – hozzá kell számítani a közvetítő költségeit és díját, valamint a fél egyéb, a közvetítői eljárásban szükségképpen felmerült költségeit. (Pp. 75. paragrafusának 2a bekezdése.)

Fontos eleme közvetítői eljárásnak az abban létrejött egyezség végrehajtása. E tekintetben a perköltségviselés általános szabályai az irányadóak, ha a felperes kizárólag a megállapodásban foglaltak iránt, annak nem teljesítése miatt indít pert.

Megemlítendő még a tanúzás kérdése. Abszolút tanúzási akadályt jelent, ha valaki közvetítőként vett részt a felek korábbi vitájában, vagyis tanúként ő nem csak megtagadhatja a vallomást, de meghallgatni sem lehet őt. Ennek oka, hogy a közvetítői eljárást igénybe vevők biztosak legyenek abban: ügyük nem kerül nyilvánosságra, illetve az elhangzottakat, történteket ellenük nem lehet felhasználni.

(Nádas Gábor ügyvéd)


Kapcsolódó cikkek

2024. június 26.

Fókuszban a kiberbiztonság és a kibercsalások elleni védekezés

Hetedik alkalommal rendezte meg a Magyar Nemzeti Bank (MNB) és a keretei között működő Pénzügyi Békéltető Testület (PBT) az Alternatív Vitarendezési Konferenciát 2024. júniusában. A rendezvényen neves hazai és külföldi szakemberek mutatták be, hogy a kibercsalások milyen kihívások elé állítják az alternatív vitarendezés szereplőit.

2024. június 25.

Egy éves az építményi jog – mik a tapasztalatok?

Egy évvel ezelőtt, 2023. június 24-én lépett hatályba a Polgári Törvénykönyv új fejezete, amely az építményi joggal kapcsolatos szabályokat tartalmazza. Dr. Kiss Dávid ügyvéd segítségével megnéztük, hogy egy év alatt miként alakult ennek az új jogintézménynek az alkalmazása, miként viszonyulnak hozzá a hatóságok és milyen értelmezési kérdések merültek fel az alkalmazás során, valamint összeszedtünk, hogy a különböző jogszabályok milyen bizonytalanságokat tartalmaznak és milyen előnyöket biztosítanak az építményi jog alkalmazása esetén.